Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 21 ноември Българската православна църква чества празника Въведение на Богородица в храма

Въведение Богородично - Ден на християнската младеж и семейство

Семейното ходене на църква на празника символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата.

22
Снимка: Радио ВИДИН


Около времето преди да се роди Христос, в Палестина живеели двама благочестиви и праведни съпрузи- Йоаким и Анна. Те произхождали от царския род на Давид. Йоаким и Анна почитали Бога и постъпвали според наредбите Му, но били много нещастни, понеже си нямали деца. Свещеното предание разказва, че веднъж, когато Йоаким отишъл в планината, за да се помоли, Анна влязла в градината. На едно дърво тя видяла гнездо, а в него- малки пиленца весело да чуруликат. Тогава Анна започнала със сълзи на очи да се моли така:

- Господи, Ти не си лишил от рожби и птичките, а мене, Твоята рабиня, си оставил без чедо. Зарадвай ме с плод и аз ще го посветя на Тебе!

Бог чул усърдната молитва на Анна и на следната година тя родила момиченце, което нарекла Мария или Мариам. Това дете било избрано от Бога да стане по-късно майка на Господ Иисус Христос, Единородния Син Божий. Затова и Света Дева Мария се нарича Богородица.

Родителите на Света Дева Мария изпълнили обещанието, което дали пред Бога. Когато станала на три години, те я завели в Иерусалимския храм. Мило и тържествено било това въвеждане: малката Мария била съпроводена от своите дружки, които носели запалени лампади. След нея вървели старите й родители. Когато Мария достигнала стълбището на храма, сама изкачила всички стъпала. На най-горното стъпало, пред входа, я посрещнал и приел сам първосвещеникът. По Божие указание той я въвел в най-свещеното място на храма.
 
Малката Мария била възпитавана в страх Божий, пребъдвала в молитва и послушание, изучавала словото Божие, занимавала се с ръкоделие и се готвела за бъдещото си свято предназначение - да бъде майка на Бога.

Според православната традиция Въведение Богородично се свързва с настъпващата зима и очакването на църковните тържества за Рождество Христово. От 1929 година празникът Въведение Богородично се чества в страната ни и като Ден на християнската младеж и семейство. Семейното ходене на църква на празника символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата. Защото семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за Бога и Православието, за християнските добродетели, на които векове се е крепял българският род.

Ден на християнската младеж и семейство - концерт, Снимка: Видинска Света МитрополияВсяка година Видинската света Митрополия и Народно читалище "Цвят 1870" Видин организират беседа, посветена на християнското семейство и православната младеж. По традиция празникът Въведение Богородично се отбелязва и с тържествен концерт в салона на Общински драматичен театър Видин.

Програмата тази година подредиха малката певица Деница Венциславова, от школата по народно пеене, с ръководител Диляна Цанкова; момичетата от Джаз състав "ФЕЙМ", с ръководител Татяна Рачева; школата по народни танци и представителен фолклорен танцов ансамбъл "Цвят", с ръководител Цветан Лозанов; оркестър ВИДИН, с ръководител Вени Петков; двойки от школа по спортни танци, с ръководител Златко Борисов и Фолклорна студия "Северняци", с ръководител Ерик Петров. Галерия от снимки можете да видите тук.

Изложба на кино афиши от 60 и 70-те години, Снимка: читалище Цвят ВидинВ антрето и по коридорите на Видинския драматичен театър бе подредена подарената от столичното читалище "Георги С. Раковски" изложба на киноафиши от 60-те и 70-те години на миналия век.  

Епископ Поликарп и Ценцерушка Андреева на откриването на изложба на киноафиши, дарение от читалище Георги С. Раковски София, Снимка: Видинска Света Митрополия"Подарихме за празника тази колекция от афиши на видинското читалище "Цвят", защото те са свързани с времето, когато нашето читалище е било и киносалон. Вярваме, че старите афиши ще отключат много спомени и възможност баби и дядовци да разказват на внуците си за своята младост", каза за Радио ВИДИН след откриването секретарят на читалище "Георги С. Раковски" (квартал Илинден, София) Ценцерушка Андреева, която е родом от крайдунавския град.

Видинчани могат да посетят изложбата до края на месеца.

Традиционната дискусия, която се провежда всяка година в читалище "Цвят" в навечерието на празника по метода "Световно кафене", тази година бе на тема "Християнското семейство днес". В нея се включиха ученици от ПМГ "Екзарх Антим I" , ГПЧЕ "Йордан Радичков", СОУ "Цар Симеон Велики" и ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"; педагогически съветници от видинските училища; представители на общински и държавни организации; граждани.

При откриването секретарят на читалище "Цвят" Любомир Илиев припомни какво представлява дискусионният метод "Световно кафене":

Традиционната дискусия в читалище Цвят, по метода Световно кафене, тази година бе на тема Християнското семейство днес, Снимка: Видинска Света Митрополия"Участниците се разпределят на различни маси с отговорник, т.н. "кафеджия". Всяка група има определено време за дискусия по поставяния на масата въпрос, след което на ротационен принцип участниците преминават на следващата маса. Кафеджиите записват отговорите автентично, без всякаква редакция.  Целта е участниците да са анонимно дискутиращи, да се чувстват свободни в изказванията си."

В салона имаше подредена блок маса с подкрепящи сладки и напитки, участниците бяха свободни  да стават. А ето и част от въпросите и отговорите:

* "Какво според вас е християнското семейство?"- "То обединява много ценности, включва дома и семейството. То е съвкупност от толерантност, хуманност и най-вече любов."
* "Защо има ден на християнското семейство и младеж?"- "Семейството е важен фактор в живота, а младежите са бъдещето".
 * "Какво дават християнските семейни ценности на обществото?"-  "Вяра, любов, единност."
 
За самия метод на дискусия участниците споделиха, че много им допада: "Дава свобода, по-приятно е, предоставя ни по-уютна обстановка. Средата предразполага, анонимността премахва напрежението и не се притесняваме да говорим."

Епископ Поликарп поздрави всички от името на Видинския митрополит Дометиан и им пожела много здраве, радост и сили в живота. На него се падна честта в края на дискусията да направи  обобщение и да изрази гордост и задоволство от това да бъде сред такива "млади, будни и мъдри хора, които показват любов към християнското семейство".

ОДЗ Славейче ВидинПо много забавен и емоционален начин бе отбелязан Деня на християнското семейство и в ОДЗ "Славейче" Видин. Учителките Атанаска Стойкова и Савинка Младенова бяха организирали игри на деца и родители, които заедно се състезаваха, пееха в дуети и танцуваха.

"Щастието в семейството е пълно, когато е него се чува веселата глъч на децата, защото те са нашата радост. Животът продължава в тях , а после в техните деца", споделиха учителките.
 
Много искрени бяха детските отговори на въпроса какво е семейство- "мама, татко, кучето"; "аз, мама, татко, бебето"; "ние и баба и дядо, и вуйчо"...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45