Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отоплителните уреди- какви рискове крият

Снимка: Радио ВИДИН

Рискът от пожари през зимата се покачва, както и броят на жертвите на огнената стихия. Най-често инцидентите стават по домовете, заради небрежност и подценяване на мерките за пожарна безопасност. Една от водещите причини за пожарите са късите електрически съединения на амортизирани или технически неизправни електрически и отоплителни уреди. Хората трябва да знаят някои основни правила при боравенето с уредите, каза главен инспектор Стилиян Пешев, началник сектор "Планиране, превантивна дейност и контрол" в Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин.

"При използване на електрически отоплителни и нагревателни уреди никога да не се оставят включени без наблюдение, както и да не се използват нестандартни и саморъчно направени уреди; при използване на печки с твърдо гориво (дърва или въглища) да се предвиди отстояние от печките до горими предмети, не по-малко от 50 см, а стената зад печката не трябва да се облицова с горими материали, както и да се постави негорима подложка с прагове от трите страни, с размер 30 см отпред и по 20 см отстрани на печката. Важно е и преди началото на отоплителния сезон, комините задължително да се почистят от налепи и сажди. При използване на печки с газово гориво (пропан-бутан) е необходимо дейностите по устройването и техническото поддържане на газовите отоплителни уреди да се извършват само от специалисти, отопляваните с газови печки помещения задължително трябва да са с постоянна естествена вентилация и е недопустимо устройването и съхранението на газови бутилки в бани и спални, в мазета и шахти, в близост до печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина, както и на места с пряко слънчево нагряване, в гаражи, общи тавани и стълбища. Напоследък зачестяват и тежките инциденти вследствие неправилната употреба на газови уреди. За съжаление най-често жертви на пожарите са възрастни хора и деца"
- каза главен инспектор Стилиян Пешев.

Съвременните инверторни климатици са проектирани и създадени да осигурят уют и комфорт през студените зимни месеци. Първото и най-важно условие е климатикът да бъде правилно подбран и оразмерен за съответното помещение, да притежава необходимата мощност, за да обезпечи безпроблемното отопление дори в най-студените дни. Монтажът също трябва да е съобразен с мнението на специалист. От съществено значение е и правилната експлоатация. Радослав Лишков е специалист по климатична техника от Видин, който разполага и със собствен сервиз за монтаж и ремонт. С него разговаря Ани Цекова.

"Предимството на климатиците е, че улавят прахта от въздуха. Основно задължение е да се чистят филтрите на интервал 7 до 10 дни, за да може уредът да функционира нормално"- каза Радослав Лишков.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25