Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваньо Костин: "Трябва да се грижим за природата, за да не стават наводнения"

Кметът Ваньо Костин показва щетите от наводнението в община Чупрене
Снимка: Светослав Цветанов, Архив
Проливни дъждове в края на април миналата година повишиха нивото на река Лом, която излезе от коритото си и наводни къщи в село Горни Лом, община Чупрене. Разрушена бе пътна инфраструктура. Обявено бе бедствено положение, а екипи на Гражданска защита отводняваха в продължение на дни засегнатите имоти. Осем месеца по-късно част от щетите са отстранени, а работата по други продължава, каза кметът на Община Чупрене Ваньо Костин:

"Доста поработихме по нанесените щети. Възстановихме три моста, които бяха унищожени, работихме най-вече по пътната инфраструктура. Към момента Общината дори закупи със собствени средства багер, който прочиства речните корита и ще ги минем всички, за да предотвратим подобни случаи на наводнeния. Прочистено ли е речното корито, то вече не представлява опасност."

Щетите, причинени от водната стихия, по инфраструктурата- улици, горски и полски пътища, са за стотици хиляди левове. Част от тях са отстранени със средства на Общината. Възстановяването на 4-класната пътна мрежа е покрито от застрахователя и изпълнителя на обектите. От Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет са отпуснати 80 000 лева за ремонт на 3 моста.

"Има още доста да се работи, най-вече по полската и горската инфраструктура. Това създава неудобство на хората, защото не могат да отидат до имотите си, за да приберат сеното, дървата и т.н. Ще продължим да работим по възстановяването на пътната инфраструктура и чистенето на речните корита", заяви Ваньо Костин.

Горни Лом след наводнението, Снимка: Красимир Каменов АрхивНе за първи път в община Чупрене се случва подобно наводнение. Такива е имало в началото на 19 век, а след това и през 40-те и 60-те години на 20 век.

"Трябва да се научим, че всеки трябва да си спазва задълженията и да се грижим за природата. Безразборното изхвърляне на боклуците, затлачването на речните корита, безразборните сечи- това са неща, които трябва да премахнем, за да нямаме проблеми после", добави Ваньо Костин.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49