Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върбово- селото с едно работно място

Еленко Антов: "Ако трябва нещо да пожелая за 2015 година, то е да не се връща старата..."

7
Снимка: Пламен Генчев

Как се живее през зимата в малките населени места от региона, защо постепенно младите напускат, а селата опустяват? Какво се случи, че село, някога с 1 500 жители и едно от най-големите училища в община Чупрене, днес наброява 80 пенсионери, които едва кретат? Отговори на тези въпроси потърсихме в село Върбово:

Снимка"Тук през зимата се живее много тежко, но нямаме избор. Няма поминък за населението, няма работа... Аз дойдох във Върбово от София, за да гледам майка си. Разликата е огромна. Мъча се да не мисля много за това. Опитвам се да намеря красотата в живота и тук. Проблемът е обаче, че все има за какво да се притесняваме. Ето например оня ден жената, която работи в магазина, не можа да дойде, защото имаше поледица по пътя. Тя живее в съседното село Търговище и понякога е много трудно. Тогава имахме проблем с доставката на хляба и трябваше кметът да го разнася...", Снимкакоментират местни жители.

"През зимата тук наистина не е лесно- студено, често има аварии по електроразпределителната мрежа и водопроводите... В селския магазин се продават само стоки от първа необходимост. Хората тук са с много ниски пенсии и просто не могат да си позволят лукса да си купят нещо по-добро. Лекарят идва в селото само два пъти седмично и то за по два часа. Хората си знаят, че идва да им измери кръвното или за консултации. За по-сериозни неща ходят в Чупрене. Доволни сме от лекаря- човекът се старае калкото му е възможно, защото от скоро започна да обслужва още и района на Горни Лом. За аптека в селото не можем и да говорим. Дори за най-елементарните лекарства ни е много трудно, защото изписването на рецептите става на компютър в Чупрене, а после за лекарствата ходим дори до Белоградчик. Хората препращат по рейсовете или някой вземе рецептите и на останалите и им купува Снимкалекарствата, когато ходи в града. Що се отнася до автобусите, то имаме само един- той тръгва сутрин в 8:00 часа и се връща на обяд. Тук навремето са живели 1 500 души. Селото е било много оживено. Гъмжало е и от деца. Учели са в училището ни до 7 клас. За съжаление след това много от жителите на Върбово са се изселили в градовете. В селото останали само пенсионери на доизживяване. Както е в почти всички други села..."
 
"В селото сега живеят 90 човека. С изключение на 10-15 жители, всички останали са на възраст над 60 години" , признава и кметският наместник Еленко Антов, че животът във Върбово не е от най-лесните.

Снимка"По-младите са трайно безработни и без шанс да си намерят работа. Възможностите за работни места са само от социалната служба. В селото има само едно работно място- за волтаик. Очакваме обаче с изграждането на Дома за възрастни хора, който сега ремонтират, да бъдат отворени около 14 работни места. Домът ще се помещава в старата сграда на кметството, в центъра на селото. Преди години край Върбово зад планината е имало рудници. Добивали са въглища, медна руда, а след това и барит. Аз също си спомням това време, защото тогава бях дете. Наскоро геолози проучваха района и според тях добивът на този минерал тук има бъдеще, стига някой да го вземе на концесия. Ако трябва нещо да пожелая за 2015 година, защото сме още в началото й, то е да не се връща старата... Имахме много проблеми през нея- знаете какво се случи в Горни Лом, наводненията, които отнесоха инфраструктурата в общината, болести- да не се връща нищо от това... Да се надяваме на здраве и нещо по добро", завършва разговора ни кметският наместник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28