Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За здравия детски организъм

Снимка: Десислава Андреева

Здравословното хранене при децата е приоритет на всяка една майка. След захранването със зеленчукови и плодови пюрета, неминуемо идва и времето малчуганът за първи път да опита обща храна. Някои родители я приготвят вкъщи. Други пък се доверяват на детските млечни кухни, чиято цел е да работят единствено и изцяло в услуга на децата, както и за удобство на родителите, като се приготвя здравословна, питателна храна, съобразена с възрастта на детето. Защото не е без значение как ще се положат основите на здравия детски организъм.

В Детската млечна кухня на ул."Дунавска" във Видин проверихме как се приготвя храната за най-малките, спазват ли се всички изисквания на Министерството на здравеопазването, каква е хигиената, начинът на стерилизация на стъклените буркани с винт, както и дали има евентуални проблеми с тях. В кухнята се приготвя дневното меню за децата, разлива се в бурканчета и се разнася до останалите два пункта- на улица "Широка" и в кв. "Г. Бенковски" със специален превоз, като на всеки пункт при получаването на храната присъства служител на Детската млечна кухня. От нейната услуга се ползват над 180 родители, но тук бройката е плаваща, тъй като през зимата тя драстично спада до към 100 деца, през лятото пък се увеличава.

Анкета на Радио ВИДИН с ползватели на детската кухня показа, че повечето родители са доволни от услугата, която получават, храната е вкусна и се приема добре от децата, но е налице и случай, в който е имало нарушаване на целостта на бурканите и са попаднали стъкла в храната. Дали това е прецедент, никой не може да каже. Факт е обаче, че въпросната майка вече готви за детето си вкъщи. Служителите в кухнята са запознати със случая, който е от лятото на миналата година.

Снимка"Каква е гаранцията, че майката не ги е счупила, като е бутала количката си в тези разбити улици"- така отговориха те.

За влошено качество и безвкусна храна през 2013-та година друга майка подава жалба до кмета на община Видин. Направена е проверка по случая, която не открива несъответствия, които да са в разрез с установените изисквания. По този повод е направено допитване до всички родители, дали храната да се предоставя в пластмасови купички. Повечето от тях не били съгласни с нововъведението, което би оскъпило услугата с 50 процента, каза управителят на Направление "Социални услуги и здравни дейности" в Община Видин Роми Гергова. Една купичка излиза 0,13 - 0,15 лв., при три хранения на ден, 0,50 лв. струва храната в купички, плюс купонът от 1 лв., който от години не е променян.

СнимкаМенюто в Детската млечна кухня във Видин се приготвя по нов рецептурник, в който всички изисквания са изпълнени за мазнина, въглехидрати, млечните продукти са с ниска масленост от 2 процента, дори има и рецепти, в които се ползва кафява захар. Грамажът е намален. Супата е 100 грама, основното и десертът по 130-150 грама. Главният готвач Бисера Теофилова обясни, че ако първото хранене е без месо, то задължително основното е месно хранене, и обратното. Риба децата получават веднъж седмично, десертите са разнообразни.

СнимкаОт Детската млечна кухня във Видин увериха майките, че стерилизацията на стъклените буркани с винт се прави старателно и повод за притеснение не бива да има. Капачките се дезинфекцират, тези с ръжда пък се отстраняват. Стерилизаторите са три, всеки с вместимост по 200 буркана.

С решение на видинския Общински съвет, преди две години- през 2013-та, Направление "Здравни дейности", към което е и Детската млечна кухня се слива с направление "Социални услуги".

В Детската млечна кухня във Видин работи персонал от 5-ма души- инструктор по хранене, домакин, главен готвач, готвач и един работник кухня. От скоро те приготвят и доставят менюто и в Центъра за настаняване от семеен тип, плюс Защитеното жилище по 5 пъти на ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56