Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За здравия детски организъм

Снимка: Десислава Андреева

Здравословното хранене при децата е приоритет на всяка една майка. След захранването със зеленчукови и плодови пюрета, неминуемо идва и времето малчуганът за първи път да опита обща храна. Някои родители я приготвят вкъщи. Други пък се доверяват на детските млечни кухни, чиято цел е да работят единствено и изцяло в услуга на децата, както и за удобство на родителите, като се приготвя здравословна, питателна храна, съобразена с възрастта на детето. Защото не е без значение как ще се положат основите на здравия детски организъм.

В Детската млечна кухня на ул."Дунавска" във Видин проверихме как се приготвя храната за най-малките, спазват ли се всички изисквания на Министерството на здравеопазването, каква е хигиената, начинът на стерилизация на стъклените буркани с винт, както и дали има евентуални проблеми с тях. В кухнята се приготвя дневното меню за децата, разлива се в бурканчета и се разнася до останалите два пункта- на улица "Широка" и в кв. "Г. Бенковски" със специален превоз, като на всеки пункт при получаването на храната присъства служител на Детската млечна кухня. От нейната услуга се ползват над 180 родители, но тук бройката е плаваща, тъй като през зимата тя драстично спада до към 100 деца, през лятото пък се увеличава.

Анкета на Радио ВИДИН с ползватели на детската кухня показа, че повечето родители са доволни от услугата, която получават, храната е вкусна и се приема добре от децата, но е налице и случай, в който е имало нарушаване на целостта на бурканите и са попаднали стъкла в храната. Дали това е прецедент, никой не може да каже. Факт е обаче, че въпросната майка вече готви за детето си вкъщи. Служителите в кухнята са запознати със случая, който е от лятото на миналата година.

Снимка"Каква е гаранцията, че майката не ги е счупила, като е бутала количката си в тези разбити улици"- така отговориха те.

За влошено качество и безвкусна храна през 2013-та година друга майка подава жалба до кмета на община Видин. Направена е проверка по случая, която не открива несъответствия, които да са в разрез с установените изисквания. По този повод е направено допитване до всички родители, дали храната да се предоставя в пластмасови купички. Повечето от тях не били съгласни с нововъведението, което би оскъпило услугата с 50 процента, каза управителят на Направление "Социални услуги и здравни дейности" в Община Видин Роми Гергова. Една купичка излиза 0,13 - 0,15 лв., при три хранения на ден, 0,50 лв. струва храната в купички, плюс купонът от 1 лв., който от години не е променян.

СнимкаМенюто в Детската млечна кухня във Видин се приготвя по нов рецептурник, в който всички изисквания са изпълнени за мазнина, въглехидрати, млечните продукти са с ниска масленост от 2 процента, дори има и рецепти, в които се ползва кафява захар. Грамажът е намален. Супата е 100 грама, основното и десертът по 130-150 грама. Главният готвач Бисера Теофилова обясни, че ако първото хранене е без месо, то задължително основното е месно хранене, и обратното. Риба децата получават веднъж седмично, десертите са разнообразни.

СнимкаОт Детската млечна кухня във Видин увериха майките, че стерилизацията на стъклените буркани с винт се прави старателно и повод за притеснение не бива да има. Капачките се дезинфекцират, тези с ръжда пък се отстраняват. Стерилизаторите са три, всеки с вместимост по 200 буркана.

С решение на видинския Общински съвет, преди две години- през 2013-та, Направление "Здравни дейности", към което е и Детската млечна кухня се слива с направление "Социални услуги".

В Детската млечна кухня във Видин работи персонал от 5-ма души- инструктор по хранене, домакин, главен готвач, готвач и един работник кухня. От скоро те приготвят и доставят менюто и в Центъра за настаняване от семеен тип, плюс Защитеното жилище по 5 пъти на ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49