Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли лъч надежда за музеите

Национален музей "Параход Радецки" среща от години трудности с издръжката си
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Проблемите с издръжката на музеите и опазването на наследството- това е основната тема в "Посоките на делника".

Започваме с позиция от Враца, където финансирането на институцията идва изцяло от държавния бюджет. Сътрудникът ни Жоро Александров разговаря с Илия Стоянов, директор на Регионален исторически музей.

"Проблемите са много с издръжката на музеите. Разбира се, са свързани с финансирането. ... Трудно е, но има лъч надежда, в смисъл че тази година, освен този единен стандарт, който ни се отпускаше, благодарение на работна група между Министерството на финансите, Министерството на културата и Сдружение "Български музеи", в които нашият музей е член, от 1-2 години работеше по промяна а тези критерии за финансиране, за да влязат и други важни такива съставки. Благодарение на тази работа, от тази година вече имаме едно повишение на този стандарт, който се отнася за поддръжка на закритите площи в музея."  


Общинските музеи трудно могат да опазят културното наследство, защото не разполагат със средства, заяви директорът на Историческия музей в Чипровци Анюта Каменова - Борин. Тя обясни, че обикновено с пари от държавния бюджет се финансират обекти с национално значение, а за проучването на останалите средствата трябва да бъдат осигурени от общините. Това е причината в района на Чипровци да има много обекти, чието проучване е започнало, но не е завършило, обясни Анюта Борин.

В Козлодуй, въпреки сериозните проблеми, продължава да функционира единственият плаващ музей в страната. Сътрудникът ни Силвия Иванова разговаря с Людмила Дамянова, директор на национален музей "Параход Радецки" в крайдунавския град.

"Всяка година се налага както аз, така и моите колеги да търсим начини за самоиздръжка на кораб "Радецки". Добре осъзнавате, че това е едно скъпоструващо съоръжение, чиито разходи са доста големи, и освен това, всяка година получаваме дарения на гориво, на дървен материал, всичко което е необходимо за добрия вид и експлоатацията на кораб "Радецки"."

И на финала поглед към музейното дело в Берковица. С Радослав Найденов- заместник кмет по туризма в община Берковица разговаря Петя Генова.

"Има минимален брой приходи от посещаемостта на музеите, но те влизат в общата издръжка на общината. Разходите на общината многократно надвишават приходите, но няма начин, ние трябва да се стараем поне да задържим нивото. Община Берковица миналата година подаде два проекта за музеите, като единият е към Европейското икономическо пространство за достъпна среда и изграждане на интерактивен посетителски център. Другият проект е по програмата "Клио". За него имаме одобрение за двама човека персонал и текущи ремонти по фасадите на къщата-музей "Иван Вазов" и Етнографския музей."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00