Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На националния празник 3 март - единни и горди, че сме българи

Снимка: Анжела Каменова
В "Посоките на делника" говорим днес за историческото значение на датата 3 март като национален празник на България и за патриотизма, и обединението на нацията. Достатъчно е да прочетем който и да е цитат на Левски, за да се убедим, че никой от революционерите по онова време, не е искал българското общество да се разяжда отвътре и хората да се гледат така, сякаш са врагове. Именно, ако съхраним човешкото в себе си и оставим злобата за ден поне, най-добре ще почетем саможертвата на мнозината загинали.

Попитахме видинчани какво е за тях 3 март и гордеят ли се, че са българи: "Докато тази България не стане по-богата и хората да са доволни, няма как да съм горда, че съм българка. Не се чувствам българка...Най-хубавия празник на България...Родена съм през онези години, когато хората обичаха Родината повече от сега. 3 март е най-големия празник от всичките. Защото ако го нямаше 3 март, нямаше да я има България...", са част от отговорите в анкетата.  

"Аз съм от това поколение, което много добре знае какво значи 3 март за България. Вярно, че късно, след 1990 година, 3 март е обявен за национален празник на страната ни. А днес се навършват 137 години от освобождението на България от турско робство и това трябва да остане в съзнанието на всички наши поколения. Не е срамно, че сме били под робство, срамното е защо сме допуснали това и срамното е след това какво сме направили. Що се отнася до това, дали Видин има принос за освобождението на България- по-скоро не. Реално бойните действия през 1877-78 година остават встрани от Видин. По това време обаче, на наш терен идват румънски войски. Турските управници, със самочувствие на властелини на Балканския полуостров, не предават ключовете на града на румънската армия, а изчакват да се появи руска войска. Така че, ние не само, че не участваме, а и малко позакъсняваме с освобождението.", разказва военният историк Пламен Станкулов.  

На 3 март би трябвало да сме единни. И горди, че сме българи.

ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47