Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От какво боледува общинското здравеопазване

Квалифицирани кадри не достигат в Козлодуй, в здравните кабинети на берковски училища фелдшерите са на половин щат

Снимка: РАДИО ВИДИН

Общинското здравеопазване в България се осигурява от различни лечебни заведения- филиали на спешната медицинска помощ, първична и специализирана извънболнична помощ, болнична помощ, здравните кабинети в училищата и детските градини и общинските служби, които провеждат местната здравна политика. В периферните райони на страната достъпът до болничната помощ обаче е затруднен. Там, където са закрити болниците, е затруднена работата и на лечебните заведения за извънболнична помощ, и на филиалите на спешните центрове.

Какво се случва с общинското здравеопазване в община Лом, провери сътрудникът ни Владимир Недев.

"Във всички учебни заведения и ЦДГ на територията на нашата община имаме здравни кабинети. Те се обезпечават от 15 медицински специалисти. Те се зареждат периодично с необходимите лекарства и медикаменти, съгласно задължителните списъци за това. Община Лом ежегодно заделя средства за това"- това каза Анжело Иванов - директор на Дирекция "Хуманитарни дейности и международно сътрудничество" в община Лом.

В Козлодуй сътрудникът ни Силвия Иванова потърси за коментар д-р Румен Тихолов, управител на МБАЛ "Св. Иван Рилски" в крайдунавския град.

"Общинските болници вършат работа, но много от частните болници, пречат на дейността им. Голям проблем се оказва и липсата на квалифицирани медицински кадри"
- каза д-р Тихолов.

Какви са възможностите на жителите на община Кула да се ползват от нормални здравни услуги. Христела Александрова разговаря с кмета на Общината д-р Владимир Владимиров.

"Все още у жителите на нашата община я има болката от закритата общинска болница. В момента разчитаме на трима работещи лекари в областта на първичната медицинска помощ, които са на разположение на населението на цялата община. В някои населени места от община Кула нещата са сведени до посещения два пъти седмично на личен лекар. В Кула е базиран и един от филиалите на ЦСМП Видин."


Най-сериозният проблем в здравеопазването за децата в Берковица е, че всички фелдшери са на половин щатна бройка. Това означава, че всеки обслужва по две учебно-възпитателни заведения. Повечето от тях са на една смяна, което означава, че няма на разположение медицинско лице по време на учебните занятия. Това е проблем както според учениците, така и според самите фелдшери и директори на учебно-възпитателните заведения. Петя Генова разговаря с фелдшера Неделчо Илинов, директорът Христина Христова и с учениците на Лесотехническата професионална гимназия в Берковица.

"Най-често ходим при фелдшера за мерене на кръвно и рани. Фелдшерът ни наистина е много добър и ние често ходим при него, но искаме да помолим да започва работа малко по-рано" - казаха учениците.

"Наистина не са достатъчни тези четири часа. Медицинската помощ няма часово разпределение" - категоричен е Неделчо Илинов.

"В нашето училище има медицинско лице на половин щат, което аз не одобрявам. Много е важна профилактиката на децата още в ранна възраст. Смятам, че е нужно Общинският съвет да преразгледа този казус, тъй като се налага едно медицинско лице да съвместява няколко работни места"- това смята директорът на училището.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00