Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развитието на туризма- повече приходи за общините

Археологически комплекс "Калето" в Мездра
Снимка: Мирослав Гетов

Туризмът се счита за един от важните сектори на родната ни икономика, който допринася към брутния вътрешен продукт и създаването на работни места.

Попитахме видинчани какво мислят за инвестициите от туризъм в общината, на местно ниво, и могат ли да влязат свежи средства от такава дейност в бюджета.

"Видин има прекрасно географско разположение и природни дадености и може много да се направи за туризма, за да генерира допълнителни средства към общинския бюджет" - смятат жителите на крайдунавския град.

Какво правят общините в българския Северозапад за развитието на туризма като възможност за допълнителни приходи? Попитахме кмета на община Вършец Иван Лазаров.

"Основните ни приходи от туризъм се генерират от туристическия данък. От няколко години бележим ръст при събирането му, което повишава посещаемостта на туристическите дестинации в нашия регион и тяхното състояние."

В община Чипровци се гордеят с историята и туристическите забележителности на този край, но приходите от развитието на туризма са минимални.

"Имаме минимални приходи от туристически такси от собствениците на къщи за гости и историческия музей в бюджета, които са по-скоро символични. Чрез туризма се подобрява индиректно обаче инфраструктурата и по този начин се подобрява състоянието на туристическите дестинации
"- това заяви в "Актуално" кметът на община Чипровци Анатоли Първанов.

Оценявайки природните си дадености и паметниците на културата на своята територия община Мездра поставя развитието на туризма като една от приоритетните си задачи, информира сътрудникът ни Петко Котларски. За целта Общинският съвет приема Програма за развитие на туризма, като последната е за периода 2012-2015 година. В нея като основни задачи са заложени поддържане на инфраструктурата, поддържаща туризма: опазване, поддържане и рекламиране на туристическите обекти; повишаване качеството на туристическия продукт; развитие на Публично - частното партньорство и разработването на проекти. Постоянно се разкриват еко пътеки, вело и туристически маршрути, търсят се възможности за развитие на еко и селски туризъм. Всичко това, разбира се, подпомага развитието на икономиката и търговията в общината. Археологически комплекс "Калето", Туристически комплекс "Дядо Йоцо гледа", Черепишкият манастир, природният феномен "Ритлите", стенописите при село Царевец са само част от привлекателните за туристите обекти.

Общината в Мездра търси от развитието на туризма и средства за бюджета си. Те се реализират от туристически данък- заплащане за нощувка в средствата за подслон и местата за настаняване, от наложени от кмета глоби, от таксите за категоризиране на туристически обекти, от средства по целеви програми, дарения, помощи и международни програми. Целта Археологически комплекс "Калето" да се превърне в основна туристическа дестинация на община Мездра се реализира. От откриването му на 31 юли 2014 година до днес мястото е посетено от 11 180 туристи, които от входната такса, екскурзоводни услуги и закупени сувенири пряко подпомагат общинския бюджет. Ясно е, че пътят е верен и туризмът може да подпомага финансово общината, допълва Петко Котларски.
 
В Козлодуй развитието на туризма не е сред водещите приоритетни отрасли. Сътрудникът ни Силвия Иванова разговаря с Любомир Димитров- главен експерт "Спорт и туризъм в Община Козлодуй".

"Има няколко обекта на територията на нашата община, за чието стопанисване и поддръжка отговаря държавата. Не можем да говорим за развитие на нещо, което не съществува"- каза Любомир Димитров.

За да има добре развит туризъм, а оттам и приходи за общините от Северозапада, би трябвало да има добре развита пътна инфраструктура - нещо, което не може да се каже за този регион, особено що се отнася до пътищата в област Видин, на които продължава да не се обръща внимание. Успокоение до някъде е фактът, че Видин е едно от пристанищата на река Дунав, където само през миналата година са акостирали 167 туристически кораба. За 2015 година статистиката сочи 181 кораба само за последните 4 месеца. Какво прави Община Видин за развитието на туризма като възможност за допълнителни приходи? Отговор на въпроса дава заместник кметът на Общината, Борислава Борисова:  

"През последните години Видин се радва на засилен интерес от страна на наши и чужди туристи. Най - посещаваният туристически обект си остава средновековната крепост Баба Вида. Тя носи и най-големите приходи в бюджета на Общината. След нея се нареждат Художествената галерия "Никола Петров", Историческият музей "Конака", Музей "Кръстатата казарма". Туристическият данък, който се плаща от хотелиерите, също е съществено перо от приходите..."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31