Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 7 май отбелязваме Деня на радиото и телевизията

Симеон Флоров, телевизионен техник: "Навремето проверявахме телевизорите с юмрук за дефекти"

Снимка: Радио ВИДИН
На 7 май отбелязваме Деня на радиото и телевизията. Той е и професионален празник в Русия и България на всички, които работят в сферата. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. Уредът, който представя, е устройство за приемане. Неговото основно предназначение, е да докаже свойствата на различните метални прахове в ролята им на детектори за наличие на електромагнитно поле (на радиовълни, или както тогава са наричани "електрически вълни", или "херцови" вълни), а не за комуникация.

В "Посоките на делника" правим разходка назад във времето- Лилия Димитрова разговаря с най-стария телевизионен техник във Видин- Симеон Флоров за това как са се сглобявали телевизорите навремето:

Снимка"В София в завода в работилницата оправяха телевизори от цяла България. Нас, техниците ни пращаха там на специализация. Ходихме и в производството, на конвейера имаше телевизори набодени, а зад всяка част имаше жена с поялник. Взима съпротивлението, запоява го на точното място и лентата продължава да се движи. Така накрая излиза "Опера"-та готова. Преди да я сглобят, обаче, слагат телевизора на една "друсачка", и която част не е запоена качествено, пада долу. Аз помагах в крайната проверка- слагаш телевизора и като го удариш с юмрук отгоре, ако не се получи линия или не изгасне, хайде готов е..."
- връща се в спомените си телевизионният техник.

СнимкаИ още спомени за радиото и телевизията по времето на бабите и дядовците ни. Вероятно повечето от вас си спомнят миналото, когато, за да се сдобиеш с някаква вещ, се налагаше да се редиш на дълга опашка, или да се запишеш в предварителен списък, защото, например, преди времето на демокрацията, покупката на цветен телевизор е било трудна работа. Въпреки че тв апаратите от онова време днес будят само снизходителни усмивки, тогава са били блян за много българи. Най-луксозните транзистори едно време са били съветските ВЕФ, което за онова време е било все едно притежаваш последен модел лаптоп.

"Радиото вкъщи свири денонощно. Първото ни през 1948-ма година беше немска марка, с грамофон. По телевизията гледам, по-скоро, слушам новините, но много-много не ми харесва какво чувам"- разказва възрастна видинчанка, с която разговаряхме в Крайдунавския парк.

Дядо Никола от Грамада е бил някога кинооператор, прожектирал е  местното кино по няколко ленти в седмицата. Там работел до 1972 година, докато не дошли телевизорите. Веселия Георгиева също е била кинооператор, но във Вършец.

Снимка"Към 300 телевизора имаше в Грамада и така филмите дойдоха в домовете. Всеки си гледа, няма да излиза, да се бута с хората в киното. Днешните български филми не ми харесват, не знам с какво искат да привлекат хората с тези неприлични сцени и насилие. Защо трябва да копираме лошото?! Едно време, като давахме чужди филми по киното, мислех, че в България никога няма да стане да се дрогират хората, а то какво стана..."- недоумяват пенсионираните кинооператори.

Заедно със Стефка Павлова попитахме и хората от Видинско какво мислят за радио и телевизионните предавания и какво още биха искали да чуват в ефира. Мненията от анкетата и още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00