Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Георгиев, кмет на Арчар: "Училище за кметове няма"

Арчар- непрестанната борба с иманярите

7
Снимка: Светослав Цветанов, радио ВИДИН
В "Добро утро, кмете!" ви разказваме за нашите впечатления от гостуването ни във видинското село Арчар, най-голямото в община Димово. С годините на Прехода тук са се задълбочили проблемите от липсата на работни места и препитание, принудили мнозина да заминат нанякъде или да се занимават с иманярство. Другата им болка е, че не спират посегателствата, въпреки постоянното присъствие на хората на реда от полицейския участък. Разказват, че селото им е голямо, но са големи и проблемите им.

"Няма препитание, младите се спасяват поединично... Ние сме учителки, трудно е, но родителите на децата от ромската общност свикват полека. Пращат децата на училище, но някои са мръсни, неугледни, гладни в много случаи. Сега, като свърши редовната закуска, се налага пак да купувам вафлички, гладни са... Посегателства, кражби има, макар че има и СОТ. Воювам с тези, които копаят и рушат дворовете на хората, монети търсят... Най-много са ни проблемите като се изселват отдолу, купуват къщи, който е ходил по чужбина и направил пари..."-
изказаха болката си местните хора.
 
СнимкаПромените след 1989 година се отразяват неблагоприятно и на село Арчар. Хората губят работните си места, а повечето от обитателите на махалите започват да се занимават с иманярство, благодарение на което се издържат. Проблемите с безчинствата при древна Рациария продължават с години, а иманярството се превръща в доходен бизнес. Успяха ли поне малко да се преборят в опазването на древните останки, попитах кмета Емил Георгиев.

"Има отделни случаи на иманярски набези през нощта, но са рядко. Имаме двама пазачи, назначени от Общината, които охраняват паметника на културата през светлата част на денонощието. В другата част Снимкаот деня обход правят от полицейския ни участък. Има заловени, осъдени на пробация и в затвора има след повторни нарушения, но това са хора от крайната бедност- решили да рискуват всичко. Но има и такива, които изпускаме, копаят в района на "Блатото" към Дунава. От битовите кражби имаме единици, агнета крадяха около Великден и Гергьовден, хванаха ги крадците. Полицаите си знаят контингента, има такива, на които кражбата им е в кръвта, а не че са бедни"- разказа кметът на селото.
   
Каква е равносметката на края на третия му мандат и с какво може да се похвали Емил Георгиев:

Снимка"Ремонтирахме църквата "Успение Богородично" с 300 000 лева, облагородихме мястото за пазар с покрив и маси за около 10 000 лева. Наскоро открихме и две улици- асфалтирахме ги с пари на общината. Едната улица за детската градина беше в окаяно състояние, около 120 000 излезе асфалт, тротоар и бордюр. Основен ремонт е направен и на детската градина. Започваме ремонт на помощно помещение, което да се ползва за детска ясла. Имаме деца до 3 години, а няма къде да ги гледаме. Сменена е и дограмата на кметството, остава да се боядиса, но това го оставям на следващия кмет"- похвали се управникът.  

А защо няма да се кандидатира повече за кмет? Философията на Емил Георгиев след 12 години на кметския стол е, че е време някой по-млад и енергичен да дойде и да те смени, когато се чувстваш изморен от борбата с проблемите, която никога не свършва, и за която никой не те подготвя.

"Прецених, че три мандата стигат- на някои съм омръзнал, на някои не съм могъл да услужа, на много съм и помогнал, но трябва да дойде свежа сила. Този, който ще ме наследи трябва да знае, че не трябва да седи в кметството, на бюро, работата на кмета е навън, сред болките на хората. Трудно е, защото няма училище за кметове, учиш се в движение"
- тези съвети завещава на наследника си настоящият кмет на Арчар.

Още за селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00