Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесно ли се адаптира един чужденец в българско село

Англичаните Дейвид и Винсънт от село Вълчек: "На село е идеално за почивка"

4
Винсънт и Дейвид (от ляво на дясно)
Снимка: Радио ВИДИН
Лесно ли се адаптира един чужденец в България, добре дошли ли са тук и какво води англичаните в китните села на българския Северозапад? За да проверим, поемаме към видинското село Вълчек.

Дейвид и Винсънт са братя, родени в Англия. Но намерили новия си дом в малкото село в община Макреш. Казват, че животът в българското село е много спокоен, в него намират уюта и тишината, които им липсват в родното място. Наслаждават се на красотата на природата, вкусната храна и доброто вино. Дейвид има и хоби- обикаля с мотор красивите кътчета в България. Убедени са, че когато се пенсионират, ще заживеят постоянно тук.

"Тук сме от 2006 година. Селото е много спокойно, красиво, приятни хора живеят тук. Спокойствието и тишината ме правят много щастлив. Понеже в България е много студено зимата, зимните месеци се връщам в Англия, работя тогава, а от март отново идвам в село Вълчек. Хората на 95% от тях са дружелюбни, но има и една малка част от местните, които са подозрителни, но така е по целия свят, не само тук. Когато се пенсионирам, ще се преместя за постоянно. Пътувал съм доста, няма по-добро място, когато слънцето изгрява е нещо прекрасно"- разказа 52-годишният Дейвид.

Брат му Винсънт е на 55 години. Живее в Нова Зеландия, в малък град, където е спокойно и намира много общо между живота си там и на село. През почивките си идва във Вълчек. Обожава лова и риболова, както и хубавата храна, която се отглежда в дворовете на хората, а бирата и виното са много добри.

СнимкаМишел и Бари са англичани, които са започнали нов живот в България. Срещнахме се с тях там, където са избрали да живеят, далеч от родния им дом- сега притежават имот във видинското село Гара Орешец. Призванието, което ги е довело тук, е благородно, тъй като са част от инициативата "Да помогнем на българските улични котки и кучета".

"Занимаваме се с благотворителност. Нарича се "Да помогнем на българските улични котки и кучета". Какво правим всъщност- вземаме кучетата и котките от улицата и организираме всичко- от храната за тях, плащаме за ветеринарни грижи. Също така изпращаме много от кучетата зад граница- някои отиват в Англия, Германия. Последния месец изпратихме 18 животни, а следващия- нови 25. Това са всички породи кучета, имаме и кучета- инвалиди, кученца, големи породи, имаме много"- разказа Бари.

Със съпругата си Мишел живеят в Орешец от шест години. Местните хора определят като добри, но всяко правило си има изключения. Не се разбират добре със съсед, който отровил 13 от техните котки.

Снимка"Човекът от съседната къща отрови 13 от нашите котки миналата година. С друг нямаме проблеми, само с този съсед. Опитваме се да научим повече българи, да ги образоваме на хуманно отношение към животните. Да говорим с хората за това колко важно е животните да бъдат кастрирани, защото много от тях не вярват, че това ще реши проблемите. Казваме на хората да купуват храна за кучета, а не да ги хранят с хляб. Добър знак е, че започнаха да купуват гранулирана храна. Дори и местните магазинери зареждат с такава стока"- обясни Мишел.

В дома на Мишел и Бари заварихме 25 котки и десетина кучета, всичките безстопанствени, някои от които и в тежко здравословно състояние. Във ферма недалеч от дома им пък се грижат за изоставени коне и магарета.

"Не можем да спрем, луди сме по животните. Ще привличаме доброволци от други държави, които да ни помагат с кастрациите и обезпаразитяването. Скоро екип от Англия ще ни дойде на помощ, през юли. Те ще извършват кастрации във Видин", каза още Мишел.

Още за живота на Дейвид и Винсънт от Вълчек, както и на Мишел и Бари от Гара Орешец може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00