Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В задънена улица ли е интеграцията на ромите?!

Снимка: Радио ВИДИН Архив
В обществения час този вторник говорим за това дали е в задънена улица интеграцията на ромите. Има ли проблем с ромския етнос? Преди дни вицепремиерът Ивайло Калфин поиска от институциите анализ на изпълнението на досегашния план за действие по Националната стратегия за интегриране на ромите. Еврокомисарят Кристалина Георгиева пък призова българското правителство и лидерите на ромската общност да работят по-усилено за образованието на децата от малцинството. Пред БНР тя посочи, че трябва повече да се прави и за използване на парите от Европейския съюз.

"Над 110 милиона лева от новите еврофондове за България са предназначени специфично за интегриране на ромите"
, заяви Кристалина Георгиева пред Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел.

По темата дискутираме с Донка Панайотова, председател на организация "Дром" във Видин. Тя е с 20 години опит като учител и в гражданския сектор.

"Във Видинския регион ромските ученици завършват средно образование. Имаме постъпили във висши учебни заведения повече от 3 000 ученика. Ние от неправителствените организации работим в посока интеграция на ромите. Сега непрекъснато се говори за роми и за не роми. Искам да подчертая, че ромите имат лични документи, които са български. Оттук трябва да тръгнем - ние всички сме български граждани. Това деление го правят политиците. Десетилетието на ромското включване целеше държавите да правят политики за интеграция на ромите и да отделят от държавния бюджет. Това не се случи през всичките тези години, от 2005 до 2015 година. Затова интеграцията на ромите не се случи"
, коментира Донка Панайотова.

СнимкаОказва се че, има и добри примери на активни роми, които изпращат децата си на училище. Открихме ги в ромския квартал "Карловица" в Белоградчик. Хората от този квартал масово започнаха да водят децата си на детска градина още от тригодишни. Персоналът на детското заведение е изненадан, а на учителките се наложило да обогатят познанията си по чужди езици, за да се разбират с най-малките. От 38 деца в първа група на детската градина в Белоградчик, повече от половината са от ромския квартал в града. До сега в групите имало едва по едно-две деца от ромски произход, казва пред Анжела Каменова главната учителка в Обединено детско заведение "Иглика" Марушка Пенкова:

"От началото се наложи, за да можем да се разбираме с тях, ние учителките да учим техни думи, най-елементарни, за да можем да се разбираме с тях." След няколко месеца усилия, езикова бариера за децата вече няма.

"Основната работа беше насочена към обогатяване на активния речник на децата с български думи. Предимно четене на приказки, учене на стихчета"
, разказва още Марушка Пенкова. Някои от родителите като Велизара Красимирова изпращат децата си в градината, защото искат за тях по-добро възпитание от своето:

"Искам да си изуча детето, да го възпитавам по друг начин, да не стане като мене, да се ожени малка, да бъде по-културна, по-възпитана, с образование… " Децата нямат предразсъдъци. Създават ги възрастните, казва Галя Богданова:

"Децата в ранна детска възраст… при тях я няма бариерата на общуване. Няма го усещането за различие, защото всички деца са абсолютно еднакви."
В детската градина в Белоградчик смятат, че освен на персонала, заслуга за посещенията в групата имат и хората от ромската общност. Преди година медиатори обикаляли от врата на врата в квартала, за убедят ромите да изпратят децата си на училище. В детската градина работят и по проект "Готови за училище", който също цели да приобщи децата от ромски произход.

Още по темата за интеграцията на ромите чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57