Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

14
Снимка: радио Видин

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и 1944 година. 

Селото се намира  на 27  км от общинския център град Димово и на 4 км от главния път Видин-Лом. Съседни на село Септемврийци са селата Ярловица и Добри дол. През селото преминава река Скомля, а само на 5 км северно е река Дунав. Природата на селото е красива и съхранена. 

180 са хората, които живеят в селото, голяма част от младите са заминали по чужбина да търсят препитание. Населението е предимно възрастно, хората са над 75 години. 

Красимир Антов е кмет първи мандат и е отворен към гости и посетители. Обаждаме му се и  след кратък разговор и немного двоумене потегляме към селото. А то се намира на изключително  удобно място - отклонение на пътя Видин - Лом. В селото се опитва да поддържа селото в добър и приветлив вид. Кметът Красимир Антов е активен човек, бързо действа, работи, движи се с мотопед из селото и взима бързи решения, когато това е необходимо. До сградата на кметството има зелени площи, те са окосени, построена е беседка.

Кметството се помещава в солидната и стабилна сграда на бившето училище, което е събирало някога много деца.

На 24 май се провежда селският събор. На него се събират от близо и далече роднини и фамилии. В селото читалището е затворено, не работи и библиотеката. В селото никога не е имало църква, затова кметът Красимир Антов има желание да построи малък църковен храм. 


"Опитваме се да правим каквото е възможно, да помагаме на хората и те да са доволни", казва Красимир Антов.  През  2007 година се връща в селото, създава семейна кравеферма, в която работели в началото той и съпругата му. 
В момента автобус не идва, имат обещание за автобусна линия до Арчар и до Септемврийци и Ярловица. 
Здравеопазването е свързано с пътуване до село Орешец, където има личен лекар, а лекарства всеки човек си намира начин да се снабдява с тях, обяснява кметът Красимир  Антов.
Какво е направено и какво е добре да се направи, говори кметът:
"Опитваме се да направим нещо по-добро за селото. Не съм направил кой знае какво, почистване, косене, селата са малко изоставени... Общинският кмет ни сложи беседка, нов асфалт на 3 улици... Един мост през реката да се направи, в селото няма църковен храм, искам храм да има селото, и други малки неща..."

Село Септемврийци с всеки ден обезлюдява, младите хора отдавна са напуснали, редиците на възрастните оредяват. В селото се връщат местни хора, най-вече за да гледат възрастните си родители. 

Пред къща в центъра на село Септемврийци седят двама мъже и разговарят, времето е слънчево и приятно топло, полъхва ветрец: 

"Живеем тук идеално, имам си градинката, лозенце, винце съм сложил, въздухът е идеален, акация, липи - красота! Какво да правя в тоя град? Е, сега внукът е дошъл с правнучето... Хубаво е! Лошото е, че децата са по чужбина като слуги. Кога ще се върнат? И аз съм от селото, много сме си добре ние, работя във фермата, на село е само работа..."


Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00