Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жената със златната кръв

3
Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив

Даряването на кръв доброволно и безвъзмездно е най-сигурната и безопасна форма, гарантираща здравето както на човека, който се нуждае от кръв, така и на дарителя. Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години може да дари кръв, информират от БЧК. Мъжете и жените могат да даряват пет пъти в една календарна година, на интервал не по-малък от два месеца. Не съществува никакъв риск за кръводарителите.

Решението за даряване на кръв е лично и се основава на собствена убеденост и информираност.

Кръводаряването наистина е благородна кауза. Да дариш кръв и да спасиш човешки живот- това няма цена. В това е уверена Маргарита Иванчева от Враца, която е дарявала  167 пъти. Нейна кръв тече във вените на повече от 90 души, което според жената ги прави кръвни братя.

Всичко започнало преди 40 години, когато с малката си дъщеря по време на разходка, пред очите им блъскат дете. Тогава, без да се замисли и след като разбира, че кръвта й е съвместима, Маргарита помага на пострадалия. Историята продължава с родилка, след което жената подписва декларация, че може да бъде търсена във всяка част от денонощието при нужда, в случай на катастрофи, аварии и други бедствия.

Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив"Нямам здравословни проблеми и го отдавам именно на това, предполагам, че когато даряваш, така кръвта ти се регенерира"
, размишлява на глас кръводарителката рекордьорка.

"Кръвта няма цена"
- категорична е тя и призовава и други да последват примера й.

"Трябва кръв - животът е на първо място", казва тя дълбоко убедена в хуманния акт и допълва:

"Обичам да помагам, когато не мога с друго, смятам че и това е начин, като наш човешки дълг."


Жената със "златната кръв" се надява да дарява част от себе си и догодина, когато ще стане на 65 г. Още помни най-тежкия случай, когато в катастрофа мотоциклетист е тежко пострадал, без шансове за живот.

Но съдбата казва друго, с линейка взимат Маргарита от вкъщи и така тя спасява любителя на високите скорости, който днес, по думите й, е вече 50-годишен мъж.

"Цял живот съм бил доброволен кръводарител"
, каза за Радио ВИДИН друг врачанин, който бе по работа във Видин.

На редовно кръводаряване обаче трудно биха се решили видинчани, показа наша анкета. Съгражданите ни са склонни да помагат повече при нужда, в належащи моменти, отколкото като доброволци, а аргументите си обясняват с думите, че здравето им не го позволява.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00