Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жената със златната кръв

3
Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив

Даряването на кръв доброволно и безвъзмездно е най-сигурната и безопасна форма, гарантираща здравето както на човека, който се нуждае от кръв, така и на дарителя. Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години може да дари кръв, информират от БЧК. Мъжете и жените могат да даряват пет пъти в една календарна година, на интервал не по-малък от два месеца. Не съществува никакъв риск за кръводарителите.

Решението за даряване на кръв е лично и се основава на собствена убеденост и информираност.

Кръводаряването наистина е благородна кауза. Да дариш кръв и да спасиш човешки живот- това няма цена. В това е уверена Маргарита Иванчева от Враца, която е дарявала  167 пъти. Нейна кръв тече във вените на повече от 90 души, което според жената ги прави кръвни братя.

Всичко започнало преди 40 години, когато с малката си дъщеря по време на разходка, пред очите им блъскат дете. Тогава, без да се замисли и след като разбира, че кръвта й е съвместима, Маргарита помага на пострадалия. Историята продължава с родилка, след което жената подписва декларация, че може да бъде търсена във всяка част от денонощието при нужда, в случай на катастрофи, аварии и други бедствия.

Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив
Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив
"Нямам здравословни проблеми и го отдавам именно на това, предполагам, че когато даряваш, така кръвта ти се регенерира"
, размишлява на глас кръводарителката рекордьорка.

"Кръвта няма цена"
- категорична е тя и призовава и други да последват примера й.

"Трябва кръв - животът е на първо място", казва тя дълбоко убедена в хуманния акт и допълва:

"Обичам да помагам, когато не мога с друго, смятам че и това е начин, като наш човешки дълг."


Жената със "златната кръв" се надява да дарява част от себе си и догодина, когато ще стане на 65 г. Още помни най-тежкия случай, когато в катастрофа мотоциклетист е тежко пострадал, без шансове за живот.

Но съдбата казва друго, с линейка взимат Маргарита от вкъщи и така тя спасява любителя на високите скорости, който днес, по думите й, е вече 50-годишен мъж.

"Цял живот съм бил доброволен кръводарител"
, каза за Радио ВИДИН друг врачанин, който бе по работа във Видин.

На редовно кръводаряване обаче трудно биха се решили видинчани, показа наша анкета. Съгражданите ни са склонни да помагат повече при нужда, в належащи моменти, отколкото като доброволци, а аргументите си обясняват с думите, че здравето им не го позволява.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11