Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жената със златната кръв

3
Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив

Даряването на кръв доброволно и безвъзмездно е най-сигурната и безопасна форма, гарантираща здравето както на човека, който се нуждае от кръв, така и на дарителя. Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години може да дари кръв, информират от БЧК. Мъжете и жените могат да даряват пет пъти в една календарна година, на интервал не по-малък от два месеца. Не съществува никакъв риск за кръводарителите.

Решението за даряване на кръв е лично и се основава на собствена убеденост и информираност.

Кръводаряването наистина е благородна кауза. Да дариш кръв и да спасиш човешки живот- това няма цена. В това е уверена Маргарита Иванчева от Враца, която е дарявала  167 пъти. Нейна кръв тече във вените на повече от 90 души, което според жената ги прави кръвни братя.

Всичко започнало преди 40 години, когато с малката си дъщеря по време на разходка, пред очите им блъскат дете. Тогава, без да се замисли и след като разбира, че кръвта й е съвместима, Маргарита помага на пострадалия. Историята продължава с родилка, след което жената подписва декларация, че може да бъде търсена във всяка част от денонощието при нужда, в случай на катастрофи, аварии и други бедствия.

Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив"Нямам здравословни проблеми и го отдавам именно на това, предполагам, че когато даряваш, така кръвта ти се регенерира"
, размишлява на глас кръводарителката рекордьорка.

"Кръвта няма цена"
- категорична е тя и призовава и други да последват примера й.

"Трябва кръв - животът е на първо място", казва тя дълбоко убедена в хуманния акт и допълва:

"Обичам да помагам, когато не мога с друго, смятам че и това е начин, като наш човешки дълг."


Жената със "златната кръв" се надява да дарява част от себе си и догодина, когато ще стане на 65 г. Още помни най-тежкия случай, когато в катастрофа мотоциклетист е тежко пострадал, без шансове за живот.

Но съдбата казва друго, с линейка взимат Маргарита от вкъщи и така тя спасява любителя на високите скорости, който днес, по думите й, е вече 50-годишен мъж.

"Цял живот съм бил доброволен кръводарител"
, каза за Радио ВИДИН друг врачанин, който бе по работа във Видин.

На редовно кръводаряване обаче трудно биха се решили видинчани, показа наша анкета. Съгражданите ни са склонни да помагат повече при нужда, в належащи моменти, отколкото като доброволци, а аргументите си обясняват с думите, че здравето им не го позволява.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42