Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли наводнени имоти във Видин след ремонтите по водния цикъл

6
Снимка: Радио Видин

Отново говорим за проекта, по който се работи във Видин вече почти две години- Рехабилитация на водопроводната мрежа, реконструкция и разширение на канализационната мрежа в града. В началото припомняме, че договорът за изпълнението бе сключен на 04.11.2013 г. И днес на места, обаче, Видин продължава да бъде строителна площадка със затворени улици, изнервени и недоволни граждани. По частта рехабилитация на водопроводната мрежа бяха подменени уличните водопроводи на 39 улици в града, а реконструкцията и разширението на канализационната мрежа на Видин обхвана 44 улици. Някои от тях вече са готови. Дали обаче отговарят на очакванията на гражданите?

СнимкаПреди месец ни потърси видинчанин, живеещ на улица "Патриарх Евтимий", която по думите му е най-ниската част на комплекс "Строител" в крайдунавския град. Оплакването му бе, че след извършения ремонт, уличните бордюри и асфалтовата покривка са на едно ниво, което крие рискове от преливане на вода в дворовете на къщите. Припомняме ви, че само преди месец, на 10-ти юни, във Видин вилня силна буря, а валежите бяха с количество 52 литра на квадратен метър. Тогава поривите на вятъра достигнаха до 16,5 метра в секунда, а стихията прекъсна електрозахранването на Помпена станция №5 и затрудни работата по изпомпването на водата. Тогава сред най-потърпевшите бяха именно живущите на  ул. "Патриарх Евтимий", които цяла нощ отводняваха сами приземните си етажи.

"По- рано, при проливни дъждове, бордюрите ни защитаваха. Сега обаче, с новото ниво, се страхуваме. Направил съм си застраховка и ще агитирам съседите да си направят и те" - каза Валери Иванов, жител на видинския комплекс "Строител".

Ние от Радио ВИДИН запознахме със случая първо ръководителя на звеното за управление на проекта инж. Пламен Симов, който отказа интервю, но в телефонен разговор обясни, че не вижда притеснения, тъй като техническите лица правят необходимите замервания. По думите му, в никакъв случай няма повод за притеснения от наводнения на  имоти на ул "Патриарх Евтимий".  

Потърсихме и още едно експертно мнение- на Областното представителство на Камарата на строителите в България. Оттам отговориха така:

"Отстоянието на нивото на пътната настилка до нивото на бордюра, според действащите нормативни уредби, е 15 сантиметра за новоизграждащи се улични настилки. В случая на Водния цикъл, на изпълнителя не е възложено пълно преустройство на уличните настилки- асфалт и тротоари, а само изкърпване на отделни ивици на нивото на съществуващата улична настилка. При тези условия това отстояние е по-голямо или по-малко, в зависимост от съществуващите нива на старите настилки", написаха в официалното си писмо до нас от Областното представителство на Камарата на строителите във Видин. И допълниха:

Снимка"Притесненията на живущите на ул."Патриарх Евтимий" са основателни относно наводняванията на имотите им. Община Видин е възложила в к-с "Строител" някои улици изцяло да се преасфалтират, без ремонт на тротоарите, които са останали на същите нива, което пък е предпоставка за преливане на високите води през бордюрите в имотите им."

Европейските програми за финансиране на Водните цикли в населените места не предвиждат пълен ремонт на уличните и тротоарните настилки. За тази цел Общинските ръководства е необходимо да осигурят финансиране от други източници и в други срокове, каза още председателят на Областното представителство на Камарата на строителите в България Валентин Кръстев.

Коментар потърсихме и от ръководителя на надзорния екип, който следи дейностите по Водния цикъл- инж. Димитър Аличков.

"Когато е изпълнявана вертикалната планировка на въпросната улица, се наложи на отделни участъци да бъде коригиран наклонът, напречен и надлъжен, така че да има нормално отводняване на пътното платно. Учуден съм, че има хора, които се оплакват при положение, че знаят какво е било състоянието на улицата преди. Няма никакъв повод за притеснение от наводнения, освен ако не се случат някакви екстремни ситуации" - обясни Димитър Аличков, след като проучи въпроса на местно ниво.

Проектът за Водния цикъл на Видин е най-големият на общината, който се финансира с европейски средства. Стойността му е 75 млн. лв, които се осигуряват от Кохезионния фонд на Европейския съюз и Оперативната програма "Околна среда". Делът на общината в това финансиране е 2,7 млн. лв. Стойността на частта, която включва подмяната на водопроводите и на каналната мрежа, е 44 млн. лв.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00