Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спре ли изборният туризъм след поправките в закона

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това дали ще спре изборният туризъм след поправките в закона. През изминалата седмица парламентът окончателно даде възможност за спирането му. Кметовете ще трябва да заличат всички адресни регистрации, за които се докаже, че са направени с цел регистрираният да гласува в съответната община на местния вот. Това предвиждат поправки в Закона за гражданската регистрация, които бяха приети окончателно миналата седмица.

Преди повече от месец от Министерството на регионалното развитие разпространиха данни за бум на новорегистрирали се в малки населени места. Сред тях е видинското село Киреево, където жителите "са се увеличили" два пъти, научихме от репортажа на Анжела Каменова. Според експерти, ако всички новодомци гласуват по настоящ адрес на местния вот, това ще повлияе сериозно на резултатите.

Разговаряхме и с един от кметовете- Венцислав Евгениев, на монтанската община Медковец, защото в тридневен срок от влизането в сила на закона кметовете на общини издават заповед за определяне на комисия, която да извърши проверка за спазване на изискванията на извършените адресни регистрации за периода 01.07.2014 - 30.04.2015 година.

"При нас в общината има вътрешно движение, но нямаме регистрации отвън, от други общини, през този период. Всичко това се случи, защото законът го позволяваше. Същият този български парламент е приел този "цирк" да се случва на територията на държавата и сега кметовете да заличават. Тази форма на движение на избирателите е повече от уродлива, нечестна, но законът го допускаше. Според мен обаче поправките в Закона за гражданската регистрация ще останат пожелателни. Докато политиците продължават да се месят в местните избори, ще има единствено само изкривени резултати", заяви кметът на община Медковец.  

Успяхме да разговаряме и с двама от народните ни представители от Северозапада- Явор Хайтов, от Български демократичен център и Филип Попов от БСП.

"По този начин, с т.нар. изборни туристи, се рушат устоите на демокрацията, защото, особено в едно малко населено място, където кметовете се избират с няколкостотин гласа, няколко десетки гласа могат да преобърнат вота. Това, което направи Народното събрание- промяна в Закона за гражданската регистрация, ми се струва абсолютно навременна и резонна. Нека хората, които наистина живеят в своите собствени населени места, сами да определят кой ще бъде техният кмет", каза Явор Хайтов.

"Промените, които се гласуваха в Народното събрание, според мен, са един нелош опит да се спре изборният туризъм. Въпросът е на практика дали това ще се случи. Сегашните промени имат за цел да дисциплинират и кметовете на съответните общини, и кметства. Трябва да се започне от някъде, за да се спре този изборен туризъм. Друга стъпка, това е промяна в изборния кодекс, но дали ще се стигне дотам, не се наемам да прогнозирам", подчерта Филип Попов.

Още по темата за евентуалното спиране на изборния туризъм след поправките в закона чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00