Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват Горещниците- какво знаем за тях

Снимка: Полина Тодорова

На 15, 16 и 17 юли се отбелязват християнските народни празници Горещници, предимно в Северна и в Западна България, но ритуали се извършват и в някои югозападни райони. В Северна България дните са известни съответно като Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна- Люта, Чурута и Опалена Мария. В Родопите и Странджа, както и по течението на реките Струма и Места, третият от дните се почита в чест на св. Марина като господарка на змиите.

Седмицата, в която се падат тези дати, се нарича Запалена или Опалена неделя. Астрономическите горещници се отбелязват на 28, 29 и 30 юли.

Попитахме хората какво знаят за Горещниците:

"Нищо не сме чули за Горещниците... Помня, че това са най-горещите дни в годината, но кога са точно, не знам... Горещниците са около Петровден по мои спомени."

Има ли ги тези празници и народни традиции в Северозападна България? Потърсихме за коментар Десислава Божидарова, етнограф във видинския исторически музей. Ани Цекова разговаря с нея.

"През месец юли са Горещниците. Изобщо празниците на огъня се отбелязват през този месец. Тези три дни дни, обаче са много специални и народът ни ги използва за предпазване от огъня. В тези дни не се работи, не се карат снопи от нивите, защото те ще се самозапалят. Толкова силна е била вярата на народа ни в тези дни. През първия ден огънят се загасява, а през третия- той се подновява. Самият ритуал представлява търкане на дърво в дърво, като този обичай се извършва от двама братя близнаци"- каза Десислава Божидарова.

Какво е всъщност огънят за всеки дом?

"Вярва се, че огънят е амулет на къщата. Той пази къщата от всичко лошо- болести, беди, природни бедствия. Счита се, че огънят се изхабява и той трябва да бъде подновен, за да има сила да предпазва семействата и добитъка от болести. С появата на електричеството, обаче, този обичай постепенно започва да изчезва. Огънят не се почита само на Горещниците. Почти няма обичай, в който огънят да не участва"- каза още по темата Десислава Божидарова.

Горещниците се празнуват най-много от ковачи, хлебари, калайджии и други, които работят с огън. Съществува вярване, че който се окъпе по време на Горещниците в лековити води, не се разболява през годината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00