Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват Горещниците- какво знаем за тях

Снимка: Полина Тодорова

На 15, 16 и 17 юли се отбелязват християнските народни празници Горещници, предимно в Северна и в Западна България, но ритуали се извършват и в някои югозападни райони. В Северна България дните са известни съответно като Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна- Люта, Чурута и Опалена Мария. В Родопите и Странджа, както и по течението на реките Струма и Места, третият от дните се почита в чест на св. Марина като господарка на змиите.

Седмицата, в която се падат тези дати, се нарича Запалена или Опалена неделя. Астрономическите горещници се отбелязват на 28, 29 и 30 юли.

Попитахме хората какво знаят за Горещниците:

"Нищо не сме чули за Горещниците... Помня, че това са най-горещите дни в годината, но кога са точно, не знам... Горещниците са около Петровден по мои спомени."

Има ли ги тези празници и народни традиции в Северозападна България? Потърсихме за коментар Десислава Божидарова, етнограф във видинския исторически музей. Ани Цекова разговаря с нея.

"През месец юли са Горещниците. Изобщо празниците на огъня се отбелязват през този месец. Тези три дни дни, обаче са много специални и народът ни ги използва за предпазване от огъня. В тези дни не се работи, не се карат снопи от нивите, защото те ще се самозапалят. Толкова силна е била вярата на народа ни в тези дни. През първия ден огънят се загасява, а през третия- той се подновява. Самият ритуал представлява търкане на дърво в дърво, като този обичай се извършва от двама братя близнаци"- каза Десислава Божидарова.

Какво е всъщност огънят за всеки дом?

"Вярва се, че огънят е амулет на къщата. Той пази къщата от всичко лошо- болести, беди, природни бедствия. Счита се, че огънят се изхабява и той трябва да бъде подновен, за да има сила да предпазва семействата и добитъка от болести. С появата на електричеството, обаче, този обичай постепенно започва да изчезва. Огънят не се почита само на Горещниците. Почти няма обичай, в който огънят да не участва"- каза още по темата Десислава Божидарова.

Горещниците се празнуват най-много от ковачи, хлебари, калайджии и други, които работят с огън. Съществува вярване, че който се окъпе по време на Горещниците в лековити води, не се разболява през годината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56