Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На прага на голямото училище

6
Снимка: Радио ВИДИН
Нестихващи и бурни са емоциите за децата и родителите около първия учебен ден, и особено ако това е първият в живота на едно дете. "Да си първокласник - то не е шега", е част от стихотворение на поетесата Елисавета Багряна.

С наближаването на 15 септември, родители на първокласници от Видин вече трескаво се подготвят за големия ден. Оказва се изпращането на учениците е ново начало, изпълнено както с вълнение, така и с много трепети и страхове как първолаците ще приемат новата си роля на ученици и лесно ли ще се адаптират към училищната среда. Нови занимания, задължения, уроци, домашни, приятели, нова госпожа. За родителите остава отговорността да помагат на детето, да го насърчават в трудния път на знанието и да го подготвят за дългочакания ден, како похарчат и не малка част от месечния си бюджет.

Първият учебен ден винаги е бил и ще бъде вълнуващо преживяване за всички. Не малка е и отговорността на учителят, който ще поведе за първи път малчуганите по пътя на науката, ще ги научи да са отговорни, ще им отвори вратите на знанието.

За преподавателя в най-старата видинска гимназия Румяна Иванова 15-ти септември е емблематичен ден. Тя ще посрещне 22-ма първокласника и въпреки, че децата са трети неин випуск, не престава да се вълнува. Срещнахме я в СОУ "Цар Симеон Велики" в трескава подготовка за голямото събитие.

"Това е наистина вълнуващ ден, трепетите и вълненията на всички ни са огромни, а децата са поверени на грижите на учителите през цялата година, така че пребиваването тук им е гарантирано", каза още началният учител.

СнимкаЗа втора поредна година Силвия от Видин изпраща първокласник, но още не е започнала с подготовката за малката ученичка. Предстои в близките дни да пазарува всичко необходимо за учебната година. Вече е отделила и необходимите средства.

"Около 150-200 лева ще ни трябват, въпреки че много от нещата ги имаме още от миналата година, когато посещавахме подготвителна група. Ще си ползваме миналогодишната раница, анцугът, ако умалее, ще купим друг впоследствие, както и патъците за физическото"- каза още майката на бъдещата ученичка Ивайла.

Проверка на Радио ВИДИН показа, че книжарниците в града предлагат богат асортимент от ученически пособия и помагала.

Тетрадки от 0,30 лв. до 0,60 лв, химикалки до 1 лв., моливи, флумастери, водни бои, несесери, папки и много други.

Снимка"Родителите чакат месец септември, за да пазаруват"
-казва управителят на видинска книжарница Петко Борисов.

По думите му, само учебните помагала за първи клас излизат в порядъка от 50-60 лв.

Раниците се предлагат на различни цени, като по-здравите достигат и до 50 лева, а тези на "колела"- цената им е двойна.

Със смесени чувства очаква началото на учебната година първокласникът от Видин Еди Пламенов. Той вече познава своята учителка, защото е посещавал "лятното училище" за бъдещи първокласници в ОУ "Иван Вазов". Очакванията му са наистина много и даде заявка да си пише домашните винаги -"всеки Божи ден". Трудности ще срещне по математика при решаване на задачи с плюс и минус, но ще успее, защото ще разчита на голяма помощ от родителите си.

СнимкаИвайла обеща да е отлична ученичка като категорично заяви:

"Ще нося много шестици на мама и тати".


На добър час, мили първокласници!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45