Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборни неволи във вота наесен

Снимка: Радио ВИДИН Архив
В "Нашата тема" днес говорим за местните избори, които предстоят наесен и проблемите, които могат да възникнат в изборния процес. На 25 октомври ще гласуваме за общински кметове, общински съветници, кметове на кметства, в референдума ще отговаряме на въпроса: "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път?". От Централната избирателна комисия (ЦИК) информират, че техническият образец и защитата на бюлетините ще бъдат утвърдени в срок до 30 дни преди изборите. Бюлетините са бели, изработени от плътна непрозрачна хартия, която не позволява да се разкрива тайната на гласуването, с поредни номера и имат полиграфическа защита. Подреждат се в кочан по 100. При откъсване върху бюлетината и върху кочана трябва да остава един и същ номер, който се сравнява от избирателната комисия след попълване на бюлетината и преди пускането й в избирателната кутия.

След като първо е отбелязал своя вот в квадратчето (за избраната партия или коалиция), избирателят може, ако желае, да постави в кръгчето с номера, с който е регистриран избраният от него кандидат от съответната листа, знак "Х" или "V", който показва неговото предпочитание (преференция).  

Тук е редно да говорим и за проблемите, които могат да възникнат в изборния ден. Проверката ни е в община Димово. В седем населени места там ще има избори наесен. Приблизителният брой на избирателите е около 5 300, съобщиха от общинската администрация. Ориентират ли се хората с преференциите и къде най-често грешат, когато гласуват, попитахме жители в град Димово.

"Гласуването с преференции не ни затруднява, ние сме съвременни хора. Но електронното гласуване не е за нас, бабите. Да свиеш листчето с бюлетината, да го пуснеш в кутията- това е истината... Гласувам редовно, бързо се ориентирам, но проблемът е, че се плаща на изборите, да гласуваш. По-добре да вземеш някой лев, знам, че не е хубаво, но е истина... Важно е да се гласува, иначе ако не гласуваш, гласа ти го взима който иска..."-
смятат хората в Димово.

1 185 повече ще бъдат избраните кметове на кметства на изборите на 25 октомври, в сравнение с вота през 2011 г. Причината - преди 4 години право да избират сами кмет имаха населените места с над 350 жители, но с последните промени в Изборния кодекс прагът вече е 100 жители.

200 души от димовското село Извор също ще си избират нов кмет. Избори там не е имало от преди 2011 година. Изборите 2 в 1 ще объркат бабите и дядовците от селото, които са на средна възраст над 70-те. В това е убеден сегашният кметски наместник Митко Николов.

"Не знам как ще се справят старите хора с толкова бюлетини, ще имаме 4- кмет на кметство, кмет на община, общински съветници и референдума. Референдума особено не ги интересува. С толкова много бюлетини ще се объркат. Например, ако бабата отговори на въпроса на референдума и сложи бюлетината в другия плик с изборните бюлетини, дали ще се зачита. Би трябвало, ако са попълнени правилно, всички да се зачитат като валидни"- смята Митко Николов.

На изборите през есента в село Извор, община Димово, ще могат отново да гласуват за кметски управник. Но повечето местни смятат, че избори в малките села не са нужни, защото битката за кметския пост често води до конфликти между тях. Други пък искат да ги управлява човек от селото.

"Нека кметът да е назначаем, иначе партии ще се борят за пари... Моето мнение е, че там, където се назначават кметски наместници, са подчиняеми. А ако си го избираме, би трябвало да се подчинява на хората, които са го избрали. Това е по-добрата форма за управление. В изборния ден гласоподавателите няма да се объркат с бюлетините, ако им се поясни. Вярно е, че бабите не виждат, пишат извън квадратчето, има и неграмотни, не знае нито номер 5 къде е, нито номер 15, какви преференции"- отговориха хората от село Извор.

Още по темата за гласуването в предстоящите местни избори може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00