Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

6
Снимка: Радио Видин

Гостуваме на село Копиловци, община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал прехраната на около 20 семейства. Към момента все още функционира само фабриката за производство на лимонада, където не работят много хора. Липсата на работа неизбежно води и до липса на млади хора. Те напускат иначе красивото си родно място в търсене на препитание, развитие и по-добро бъдеще за децата си.

 Първата ни среща е с Лина Тодорова. Тя работи в кметството повече от 20 години, а към момента е старши специалист на кметство Копиловци:

"Красиво село, балканско. Около 400 човека... Много намаляха жителите. Аз, когато постъпих, бяха над 900, сега са половината... Училището е закрито вече 20 години и детската градина малко по-късно се закри... Сега закриха и шивашкия цех... Тук е останала само лимонадената... Има доста хора без работа и няма къде да работят..."

Лина Тодорова разясни каква е ситуацията в Копиловци със здравеопазването, транспорта и инфраструктурата - важни за всяко едно населено място. Разказа повече и за кмета Диан Иванов, изпълняващ длъжността от само една година:

"Лекар идва два пъти в седмицата - понеделник и сряда. Транспорт имаме - три автобуса за деня... Нямаме престъпност тук, не можем да се оплачем... Кметът ни е млад, нов, много работи, ентусиазиран. Всичко се поддържа красиво и чисто..."

Всяка година през месец август в Копиловци отбелязват Празника на Копиловския Балкан:

"Той е след Богородица, първата неделя... Има интерес... Преди идваха сръбски изпълнители и много народ..."

Бившият кмет Лалка Крумова ни разказа няколко интересни легенди за името на селото:

"Те са няколко предположения откъде идва името и не е установено едно..."

Служителите в читалището са основни инициатори на дейностите, които се организират в селото. Към момента съществува само певческата група, а повече за нея и за основаването на Народно читалище “Климент Охридски” ни разказва Стефка Емилова, която е секретар към културното средище:

"Читалището ни е основано през 1890, след което има прекъсване, и отново е регистрирано през 1928 година... По това време на първо място е бил открит народен хор..."

Другото голямо събитие, освен празникът на Копиловския Балкан, е съборът в селото:

"Първата неделя след Спасов ден се прави съборът... През миналите години е имало духова музика на площада, хора. Сега, в последните години вече идват сергии, както навсякъде. И вече във вкъщи, който има гости посреща и така..."

Стефка Емилова разказа повече за българските празници, които отбелязват в селото. По този начин традициите и обичаите се съхраняват и се предават през поколенията, а освен това хората се събират и разнообразяват ежедневието си, което по селата често е еднообразно, особено през студените месеци. Много интересен и отличаващ се ритуал в Копиловци се провежда на 7 януари, Ивановден. Тогава момците хващат младите моми и ги къпят в реката за да са здрави:

"Имаме коледари... В повечето домове влизат, където са добре дошли, в печката бъркат за живот, здраве, берекет..."

Местните, с които разговаряхме, изтъкват един и същ  проблем - работни места няма:

"Нищо конкретно не мога да кажа. Планински район. Няма къде какво да се работи... Да има работа, та да има млади хора.. Всичко се закри... За престъпления в последно време не се чува нищо..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45