Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

6
Снимка: Радио Видин

Гостуваме на село Копиловци, община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал прехраната на около 20 семейства. Към момента все още функционира само фабриката за производство на лимонада, където не работят много хора. Липсата на работа неизбежно води и до липса на млади хора. Те напускат иначе красивото си родно място в търсене на препитание, развитие и по-добро бъдеще за децата си.

 Първата ни среща е с Лина Тодорова. Тя работи в кметството повече от 20 години, а към момента е старши специалист на кметство Копиловци:

"Красиво село, балканско. Около 400 човека... Много намаляха жителите. Аз, когато постъпих, бяха над 900, сега са половината... Училището е закрито вече 20 години и детската градина малко по-късно се закри... Сега закриха и шивашкия цех... Тук е останала само лимонадената... Има доста хора без работа и няма къде да работят..."

Лина Тодорова разясни каква е ситуацията в Копиловци със здравеопазването, транспорта и инфраструктурата - важни за всяко едно населено място. Разказа повече и за кмета Диан Иванов, изпълняващ длъжността от само една година:

"Лекар идва два пъти в седмицата - понеделник и сряда. Транспорт имаме - три автобуса за деня... Нямаме престъпност тук, не можем да се оплачем... Кметът ни е млад, нов, много работи, ентусиазиран. Всичко се поддържа красиво и чисто..."

Всяка година през месец август в Копиловци отбелязват Празника на Копиловския Балкан:

"Той е след Богородица, първата неделя... Има интерес... Преди идваха сръбски изпълнители и много народ..."

Бившият кмет Лалка Крумова ни разказа няколко интересни легенди за името на селото:

"Те са няколко предположения откъде идва името и не е установено едно..."

Служителите в читалището са основни инициатори на дейностите, които се организират в селото. Към момента съществува само певческата група, а повече за нея и за основаването на Народно читалище “Климент Охридски” ни разказва Стефка Емилова, която е секретар към културното средище:

"Читалището ни е основано през 1890, след което има прекъсване, и отново е регистрирано през 1928 година... По това време на първо място е бил открит народен хор..."

Другото голямо събитие, освен празникът на Копиловския Балкан, е съборът в селото:

"Първата неделя след Спасов ден се прави съборът... През миналите години е имало духова музика на площада, хора. Сега, в последните години вече идват сергии, както навсякъде. И вече във вкъщи, който има гости посреща и така..."

Стефка Емилова разказа повече за българските празници, които отбелязват в селото. По този начин традициите и обичаите се съхраняват и се предават през поколенията, а освен това хората се събират и разнообразяват ежедневието си, което по селата често е еднообразно, особено през студените месеци. Много интересен и отличаващ се ритуал в Копиловци се провежда на 7 януари, Ивановден. Тогава момците хващат младите моми и ги къпят в реката за да са здрави:

"Имаме коледари... В повечето домове влизат, където са добре дошли, в печката бъркат за живот, здраве, берекет..."

Местните, с които разговаряхме, изтъкват един и същ  проблем - работни места няма:

"Нищо конкретно не мога да кажа. Планински район. Няма къде какво да се работи... Да има работа, та да има млади хора.. Всичко се закри... За престъпления в последно време не се чува нищо..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38