Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравни инспектори започват проверки на училищни столове и лавки във Видин

Снимка: Радио ВИДИН Архив

Компромиси с изпълнението на Наредбата за здравословно хранене на учениците няма да бъдат допускани. Това заяви д-р Марияна Чавдарова, началник отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция във Видин, по повод откриването на учебната година и началото на проверките на храненето в училищата:

"В училищата, в които не може да се изпълнят изискванията на Наредбата за хранене, няма да допускаме компромиси с нея. В смисъл такъв, че ако училищата имат възможност да подсигурят здравословно хранене, изискванията са спазени, училищно хранене ще има. Ако не - в такъв случай хранене няма да има."

Наредбата изисква ежеседмично в училищното меню да има риба. Предлаганото мляко не трябва да е с масленост повече от 2%, обясни д-р Чавдарова:

"Постният ден трябва да бъде само един. Задължително трябва да има десерт към основното ястие, тъй като има норми, които трябва да се гонят за пресни зеленчуци, плодове и мляко. Млякото трябва да е до 2% мастно съдържимо. Освен това трябва да се предлагат пълнозърнести продукти."

Здравните инспектори ще следят какво предлагат и училищните лавки.

"Основно нещата, които не трябва да се предлагат в лавките, това са захарните изделия като вафли. Не трябва да се предлагат бисквитки, които имат някакъв вид крем. Трябва да са само с шоколад, това се разрешава. Задължително в лавките трябва да има пресни плодове. Това е едно от изискванията, които също трябва да заложат. Продуктите, които са разрешени, са напълно достатъчни и могат да предложат на децата едно здравословно хранене или поне алтернатива за такова", добави д-р Чавдарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Синхронизират с еврото 19 наредби във Враца

Община Враца ще синхронизира финансово и според изискванията за въвеждане на еврото 19 свои наредби и правилници. Това ще се случи на следващото заседание на местния парламент, което е насрочено за 26 август и ще започне от 10 часа в конферентната зала на общинската администрация. Вносителят – заместник-кметът Петя Долапчиева, пояснява, че промените..

публикувано на 19.08.25 в 08:20

Снимката на 18 август 2025 година

Участниците в Международната гребна регата по Дунав ТИД (TID-Tour International Danubien) пристигнаха във Видин. По традиция лагерът на гребците е разположен край крепостта "Баба Вида" в града. Такса за достъп е предвидена в новия Закон за ВиК . Тази такса гарантира един задължителен доход за оператора, цената се определя от доставеното..

публикувано на 18.08.25 в 18:00

Мездра обсъди социалните услуги за следващата година

Публично обсъждане на проект на Общински годишен план за социалните услуги през 2026 г. на територията на община Мездра се проведе на 18 август 2025 г. в Заседателната зала на Община Мездра, съобщават от местната управа. В обсъждането взеха участие представители на Общинската администрация, служители, ангажирани с развитието на социалните услуги на..

публикувано на 18.08.25 в 16:13

15 доброволци помагат на пожарната служба в Брегово

Засушаването и честите пожари през последния месец засилват ролята на доброволните отряди по места. Това обясни Светлана Любенова, служител по сигурността на информацията, пожарна безопасност и защита на населението в Община Брегово. Бреговското формирование е създадено още през 2008 година, узаконено е през 2009-а с решение на Общинския съвет...

публикувано на 18.08.25 в 16:00

Кула отново събра любителите на домашни любимци на традиционна изложба

Изложба на домашни любимци се проведе днес, 18 август, в Кула  за 23-та поредна година . Събитието бе част от програмата за традиционния панаир в града, който започна на 14 август. Около 20 домашни любимци  бяха показани н а изложбата . Събитието откри Христела Александрова от Общината в Кула: „Радвам се, че мога открия..

публикувано на 18.08.25 в 15:29

Село Боровци се подготвя за фестивал

Народно Читалище „Развитие - 1927" и кметството в берковското село Боровци се готвят за 9‑ия Фолклорен фестивал на песните, танците, традиционните храни и занаяти. Събитието ще се състои на 23 август от 16:00 ч. на площад „Георги Димитров". Във фолклорната програма ще се включат домакините от ансамбъла за изворен фолклор „Боровчани", а също така и..

публикувано на 18.08.25 в 13:43

Място за отдих ще бъде изградено край село Плешивец

Беседка и барбекю ще бъдат изградени в района на водопада Бобука край село Плешивец, обясни кметът на община Ружинци Александър Александров:  "От тази година започваме да облагородяваме къта за отдих с поставянето на беседка край водопад Бобука. Този водопад е видим през есенните, зимните и пролетните дни. През лятото се вижда само малко вода,..

публикувано на 18.08.25 в 13:00