"Задвижихме събитията с телефонни обаждания и чрез интернет. Кръстът е изработен изцяло от метал и е окабелен, за да може да се разположат и светлините по него. Всичко е на доброволни начала и се радвам, че ще можем да вдъхнем живот отново на нашето село"- каза Евгени Деянчичов.
Скоро около кръста ще има и градинка. Вече са изработени свещници и пейка от метал, които ще бъдат поставени там. Кръстът е само началото, казва Николай Дамянов, който е сред инициаторите за създаването на сдружението на хората от Върбово. Сред тези, които се събраха в местността "Миленов кръст" до селото, имаше и такива, които помнят някогашната традиция.
"Аз съм най-възрастната жена в селото - на 88 години съм. Спомням си как цялото село се готвеше за този ден. Месеха се специални пити- колачи. Във всеки дом се правеха баници и тиквеници. Ние децата с нетърпение очаквахме този ден. Самото тържество се нарича "подкръст", а мястото е кръстено на някой си Милен, който е загубил живота си точно тук" - разказа Цветана Мановска.
Хората, които вече не живеят в селото, продължават да се връщат. Според Любка Костова мястото е магическо.
"Тук ме връща носталгията за родния дом и моите близки. Спомените ме връщат всеки ден тук. Надеждата ми е в младите хора. Това място е магическо с природата си и чистия въздух."
Във Върбово вече събират средства, за да бъде възстановен и храмът в селото, който е поне на четири века. Според Олег Дамянов, историята му е дори по-дълга.
"Църквата ни е една от най-старите в Северозападна България. Правена е през XIV век. Навремето тук се правеха всички църковни тържества. Хубаво е, че младите хора искат да я възродят"- каза Олег Дамянов.
Във Върбово се надяват храмът скоро да отвори врати. Вече има и дарения.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..