Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За културните ценности и смисъла им в живота на хората

Снимка: Радио Видин
Този вторник в "Посоките на делника" говорим за културните ценности и за смисъла им в живота на хората. Кое ни провокира за разсъждения по този въпрос? Както съобщихме вече в новинарските ни емисии, в края на миналата работна седмица полицаи влязоха в дома на прочутия дърворезбар Чавдар Антов от монтанското село Меляне и иззеха почти всичките му експонати, събирани в продължение на 20 години. Преди години Чавдар Антов закупи сградата на местното училище и го превърна в музей с галерия. Каза ни, че иззетите експонати са делото на живота му.

"Никой никога през тези години не ми е правил обиск и всичките тези господа полицаи са идвали при мен, гледали са и по някакъв начин са се възхищавали или злорадствали, не знам. Нямам идея защо го правят точно сега, а не са го направили досега, защото моята колекция не е от днеска. Последните 6-7 до 10 години аз не съм добавил нещо ново и съществено. Купувал съм от всякакви хора, имам и наследствени антични предмети. Всеки един експонат си има история. Сега всичко ми прибраха. Никакви ценности не останаха в този живот. Аз се мъча да правя нещо тука, в това село Меляне, защото ако не се направи нещо, това село след 10-15 до 20 години ще изчезне от картата. В същото време си гледам занаята и се прехранвам и оцелявам, не живея добре, а оцелявам", каза художникът-дърворезбар.

"Културните ценности са материални и духовни, останали от миналото, които имат стойност и които показват нашата история. В случая на Чавдар Антов не е доказано че това, което той е събирал има стойност на културна ценност. Ако те са минали през комисия по идентификация, тази комисия ще каже, че този предмет има стойност на културна ценност. Как може да го обвиняваме, че той е съхранявал незаконно културни ценности. Това, което прави Чавдар, си е равно на възрожденски пламък, но за жалост има закони", заяви Анюта Каменова, директор на музея в Чипровци по този въпрос.

Говорихме и с един от депутатите от нашия регион- Филип Попов, който е член на правната комисия в Народното събрание и го попитахме дали законодателството превръща българите в закононарушители, които дори не осъзнават, че са държатели на имущество, което попада под ударите на Наказателния кодекс.

"Промените, които се предвиждаха, не намериха място в Наказателния кодекс. Мисля, че дори и да се беше стигнало до пленарна зала, едва ли щяха да бъдат подкрепени от тогавашното мнозинство. Трябва да има едни по-строги и справедливи правила по отношение на притежаването на културни ценности, но не бива законодателството и законите в България да пречат на едни хора, които искат да обявят, да покажат богатството на страната ни. Това е едно добро дело, което би трябвало да е поощрено от държавата, а не възпрепятствано, не наказано."

Какво е мнението на двама видинчани, с които разговаря Пламен Коцев- притесняват ли се те за семейните си ценности, останали като наследство.

"Не не се притеснявам, това си е мое наследство... Всеки има право да го занесе в музея, ако има интерес, го купуват. Никой нищо не може да ми каже, то си е моя ценност..."

Всъщност, като се замислим, през последните години държавата хвърля огромни средства от бюджета за тези полицейски акции, разследвания и съдебни дела, които в много от случаите са за маловажни евтини антични предмети и монети, какъвто е случаят с Чавдар Антов. А кой преследваше иманярите през всичките тези години?! И колко големи антични крепости бяха унищожени с багери и фадроми в Северозападна България?!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45