Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без мобилни телефони в час- възможно ли е?

Депутатите забраниха използването на мобилни телефони в клас с приети на второ четене текстове в закона за образованието. Миналата седмица от просветното министерство забраниха на учениците да посещават учебните часове с мобилни телефони. Апаратите задължително трябва да са изключени, гласи министерската заповед. Някои учители я посрещнаха с радост, а ученици пък се бунтуват като организират и групички в интернет. Всяко училище ще трябва да изготви и свой етичен кодекс.

Приложима ли е новата министерска заповед за нормите в училище? Попитахме Тони Герасимов, директор на ОУ "Отец Паисий" във Видин как оценява промените.

"Има резон в това решение, но трябва да разграничим нещата. Телефоните, които служат само за провеждане на разговори с техните родители, не са пречка за учебния процес. Но телефоните с допълнителни екстри като интернет и други електронни игри наистина пречат"
- каза за Радио ВИДИН Тони Герасимов.


Свикнали с телефоните си и чата, учениците трудно ще успеят да слушат скучните уроци, вместо да проверяват пощата си във Фейсбук. Потърсихме и преподавателите. Мария Димитрова е начален учител във видинско училище.

"Ще бъде трудно в началото да се въведе подобна забрана, особено в по-горните класове. Обикновено, когато им звънят телефоните, ги пускаме в коридорите, за да си проведат разговорите" - каза учителката.

Марио, Денис и Емануил са съученици от по-горните класове и са категорични, че мобилните телефони могат да им бъдат от полза.

"Понякога наистина е малко прекалено от страна на наши съученици, но не можем без да имаме достъп до телефоните си. Налага се да ги използваме и да сверим някаква информация по даден предмет. Всичко е въпрос на самосъзнание"- казват младите хора.

Стигаме и до поредния абсурд - телефоните са забранени, но не са предвидени санкции. За да спазят закона, учителите трябва сами да се разправят с младите хора. Тогава пък ще бъдат обвинени в посегателство към достойнството на ученика.

"Горещо подкрепям Закона за предучилищно и училищно възпитание, който забрани употребата на мобилни телефони в школата. Знам, че позицията ми ще предизвика вълнения сред тийнейджърите, но пък съм убеден, че ще срещне одобрение от страна на техните родители" - коментира сътрудникът ни от Враца Жоро Александров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00