Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред кметовете на Града на здравето

Вършец- от тъмнината към светлината

Условията за туристите трябва да се подобрят, смята бившият кмет Ивайло Йорданов

Снимка: Радио Видин
Хвърляме поглед назад във времето и правим опит да намерим успешните и предприемчиви кметове, без усилията на които градовете и селата ни не биха се развивали. Днес погледът ни е към курортния град Вършец, или "Градът на здравето", каквото е логото му. През годините всеки един от градските управници е оставил по нещо, за да се развива градът като успешен балнеоложки център, но винаги има какво още да се желае. Наложителна е промяна в регулационните планове на кварталите с малцинства във Вършец и подобряване на условията за туристите. Така смята един от бившите кметове на Вършец в годините между 2003 до 2007 година Ивайло Йорданов в разговор с Ани Цекова.

Снимка"Вършец е един от "бисерите" на Северозапада, тук има огромен потенциал, който все още не е използван. Проблем са и баните, които са държавна собственост. По мое време водихме преговори с министри за това, че баните трябва да се прехвърлят като общинска собственост. Тогава общината ще може да ги включи в различни европейски програми, да се облагородят, да станат център на балнеологията. Проблем е и довеждащата инфраструктура, вижда се в какво окаяно състояние са пътищата. Трябва да се подобри и инфраструктурата в кв. "Изток" ... силно назряват там проблемите и с медицинско обслужване, и на образование. Бих препоръчал на бъдещите кметове на Вършец да вървят към бързо закриване на ромските училища заради процесите на десегрегация"- съветва бившият кмет на града.  

Работата на кмета е много специфична. Как да бъдеш успешен няма откъде да научиш. Най-важното е да го носиш в себе си- мениджърския усет и да не бъркаш партийните интереси с тези на местната общност, казва бившият кмет на Вършец Ивайло Йорданов. Кои са най-големите предизвикателства и постигнатото в мандата му като кмет на града:

"Кметът трябва да има мениджърски усет. Аз бях издигнат от Инициативен комитет и бях по-независим. Много тежи партийната намеса в някои случаи, защото се различават от интересите на местната общност. А за мен лично беше Снимкапредизвикателство да изградя осветлението в общината. Беше пълна тъмница, нямаше една улична лампа по селата. Беше трудно време, нямаше средства. Най-голямото предизвикателство беше влизането на страната ни в Евопейския съюз- на  1.01.2007 г. в моя мандат и Вършец стана европейски град."


Ивайло Йорданов е и човекът, който направи така, че от 2007 година и в България да има паметник на легендата Владимир Висоцки. Паметникът е висок три метра, изработен е от скулптора Георги Чапкънов и издига ръст между два вековни бора в слънчевата градина във Вършец.

Целия разговор с Ивайло Йорданов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00