Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред кметовете на Града на здравето

Вършец- от тъмнината към светлината

Условията за туристите трябва да се подобрят, смята бившият кмет Ивайло Йорданов

Снимка: Радио Видин
Хвърляме поглед назад във времето и правим опит да намерим успешните и предприемчиви кметове, без усилията на които градовете и селата ни не биха се развивали. Днес погледът ни е към курортния град Вършец, или "Градът на здравето", каквото е логото му. През годините всеки един от градските управници е оставил по нещо, за да се развива градът като успешен балнеоложки център, но винаги има какво още да се желае. Наложителна е промяна в регулационните планове на кварталите с малцинства във Вършец и подобряване на условията за туристите. Така смята един от бившите кметове на Вършец в годините между 2003 до 2007 година Ивайло Йорданов в разговор с Ани Цекова.

Снимка"Вършец е един от "бисерите" на Северозапада, тук има огромен потенциал, който все още не е използван. Проблем са и баните, които са държавна собственост. По мое време водихме преговори с министри за това, че баните трябва да се прехвърлят като общинска собственост. Тогава общината ще може да ги включи в различни европейски програми, да се облагородят, да станат център на балнеологията. Проблем е и довеждащата инфраструктура, вижда се в какво окаяно състояние са пътищата. Трябва да се подобри и инфраструктурата в кв. "Изток" ... силно назряват там проблемите и с медицинско обслужване, и на образование. Бих препоръчал на бъдещите кметове на Вършец да вървят към бързо закриване на ромските училища заради процесите на десегрегация"- съветва бившият кмет на града.  

Работата на кмета е много специфична. Как да бъдеш успешен няма откъде да научиш. Най-важното е да го носиш в себе си- мениджърския усет и да не бъркаш партийните интереси с тези на местната общност, казва бившият кмет на Вършец Ивайло Йорданов. Кои са най-големите предизвикателства и постигнатото в мандата му като кмет на града:

"Кметът трябва да има мениджърски усет. Аз бях издигнат от Инициативен комитет и бях по-независим. Много тежи партийната намеса в някои случаи, защото се различават от интересите на местната общност. А за мен лично беше Снимкапредизвикателство да изградя осветлението в общината. Беше пълна тъмница, нямаше една улична лампа по селата. Беше трудно време, нямаше средства. Най-голямото предизвикателство беше влизането на страната ни в Евопейския съюз- на  1.01.2007 г. в моя мандат и Вършец стана европейски град."


Ивайло Йорданов е и човекът, който направи така, че от 2007 година и в България да има паметник на легендата Владимир Висоцки. Паметникът е висок три метра, изработен е от скулптора Георги Чапкънов и издига ръст между два вековни бора в слънчевата градина във Вършец.

Целия разговор с Ивайло Йорданов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42