Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо да изберем екологично отопление

Как да се топлим през зимата без пепел, сажди и дим

Снимка: Радио Видин
Идва зима, навън захладя, а с това започва и отоплителният сезон. Всеки сам, според джоба си, решава с какво ще стопли дома си в студените дни и нощи. Ако искате оптимална температура на достъпна цена, без да имате котел за парно или печка на дърва, тогава може да опитате комплексни решения. Комбинация от електрически уреди и парно, например. Ако искате отопление с електричество, най-добре да помислите колко би могла да се вдигне сметката ви, за да можете да поддържате оптимална температура в целия апартамент или къща. Само с един климатик няма как да стане, ако трябва да топлите две и повече стаи, ще трябва да включвате повече от един уред.

Традиционно видинчани предпочитат отоплението на твърдо гориво- дърва и въглища, показа нашата анкета:

"Топлим се с дърва и въглища, на парно. Отнема ми около 15 минути да изчистя пепелта и да заредя котела, но когато трябва да се чистят кюнците отнема повече време. Отопляваме се на ток, и смесено на дърва и въглища. Живеем на село, греем се с дърва и въглища, но сега си купихме и климатик, почти еднакво е като разход, но поне не се мъчим да чистим..."
- казаха видинчани.   

Трябва да сте въоръжени с търпение, ако всеки ден зареждате и почиствате печките и камините си. Цепене на подпалки, изнасяне на пепел, чистене на саждите от кюнците, ако това ви е познато- тогава сте го изпитали на гърба си.

Снимка: фирма КомандКак да направим живота си по-лесен, като става дума за отопление и кое гориво е по-екологично- избрахме да ви разкажем за отоплението с пелетни горелки. Целият цикъл по запалване, поддържане на определената температура и гасене е автоматичен. Горелката работи на три степени на мощност, като превключването на степените е автоматично. Безспорно удобство, чисто и ефективно, с малко отпадъчен продукт- такова е отоплението с пелети, които можем да намерим на пазара. Ако имате котел за парно и желание да преминете към такова отопление, е необходимо закупуването само на горелката, която се адаптира към котела, и бункер за съхранение на този вид твърдо гориво.

"Ако пелетите са добри, отпадъкът е шепа пепел, но има и по-некачествени. Хората, преминали към този вид отопление, са в еуфория след като са били на дърва и въглища преди. Най-добри са дървените пелети с 4700 калории, веднъж заредили горелката, не се пипа изобщо 4 дни. При автоматичен режим горелката сама следи градусите, няма опасност от прегряване. СнимкаОт начало гори на трета степен, докато достигне близо до зададената температура, след това връща на по-икономичната втора степен на горене, а след това и на най-икономична първа степен. Има и режим таймер- може да го нагласите сутрин в колко искате да се включи, на обяд, и вечер по същия начин"
- разказа Йоан Христов от видинска фирма за производство на пелетни горелки.

Най-новият продукт на пазара са камините за отопление с пелети. Те се считат изцяло за екологично чисто гориво. Емисиите въглерод от изгарянето на дървесните гранули не изменя съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата.

"Пелетите отделят изключително малко пепел, около 1 - 2 процента. Димът е бял, наподобява пара, няма задушлива миризма като твърдото гориво при изгаряне"- каза още Йоан Христов.  

Работата с горелката е много опростена, подходяща е за възрастни хора.

"Аз съм инвалид, незряща съм, децата ми поставиха такава горелка тази година. Това е благодат за хора като нас възрастните. Няма цепене на дърва, вкарване и мъкнене на въглища. Системата сега сама се включва, сама се изключва"- потвърди в ефир и слушателка на Радио ВИДИН.
 
Още за пелетните горелки като вариант за отопление може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28