Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безгласна буква ли е селският кмет

Снимка: Пламен Генчев


22-ма кметове поеха управлението на селата от община Видин след местните избори. Новоизбраните управници положиха клетва да спазват Конституцията и законите на страната и да работят за благоденствието на хората, които са ги избрали. Влизането  на новите управници във властта постави въпроса имат ли те достатъчно правомощия да развиват селата и да помагат на хората.
Потърсихме мнението на бивш кмет и трима настоящи, както и на жители на видинското село Търняне и на председателя на Националното сдружение на кметовете на кметства в България Делчо Митев.

Условията в селата няма да се подобрят, докато кметовете не получат повече правомощия. Това е мнението на бившия кмет на село Антимово Светослав Флоров, споделено от него след 3 мандата управление на едно от големите видински села:

Светослав Флоров, бивш кмет на село Антимово"Собствен бюджет - щом имаш собствен бюджет, имаш и правомощия да разполагаш с него, а не да зависиш от кмета на общината, от общинските съветници и други..."

Павел Петров спечели за втори път доверието на жителите на село Иново. След един мандат признава, че кметската работа не е лесна, а за да се справи, е разчитал на помощ не толкова от Общината, колкото от приятели и спонсори:

"Трудничко ни е на селските кметове. Имаме работа с хора, а хората са недоволни, всеки иска неговото. Предишния мандат, знаете в какво състояние беше общината, никаква помощ нямахме. Но все пак свършихме по нещо със спонспорство, с приятели... Работата на кмета е да бъде както близо до хората, така и до Общинския съвет и кмета, за да отстоява правата на гражданите."


Димо Скорчев, кмет на град Дунавци
Димо Скорчев управлява второто по големинта населено място в община Видин - град Дунавци, но правомощията му са като тези на останалите кметове на кметства. По думите му, в предишния мандат кметовете на населените места не са имали никакви правомощия:

"Но надявам се, че сега новоизбраните ще надмогнат и ще бъде със сигурност по-различно отпреди. Това, че кметствата нямат бюджет, спъва работат им. Заговори се усилено за делегиран бюджет в предишния мандат. За огромно съжаление, остана само на хартия..."
 
Нора Маринова е първият кмет на село Търняне за последните 20-тина години. Тя е млада и амбициозна, вече знае какви са задълженията на кмета и е убедена, че с подкрепа от Общината ще оправдае очакванията на хората:

"Ние изпълняваме функициите на нотариус и секретар- удостоверения за наследници, пълномощни, регистрация... Администрацията в повечето села е без компютри, всичко се въвежда в книга, на ръка. Искрено се надявам да успея да променя това, затова съм се кандидатирала... Ограничени сме в административно отношение, но предполагам, че Общината ще помогне на абсолютно всички кметства..."
Нора Маринова, кмет на село Търняне
Жителите на Търняне не живеят с илюзии и големи очаквания. Наясно са, че без финансиране от Общината, нищо няма да се промени:

"И да очакваме, и да не очакваме нещо от кмета, ако Общината не даде парици, няма да направи нищо. Предполагам, че някои неща, които са замисилени, ще се свършат. Най-вече да се направи клуб за младите. Трябва да има поне минимален бюджет за селото. По-младите хора тук имаме желание и даваме средства, събират се пари както за горбищния парк, така и за детската площадка... Кметът без средства, нищо не може да направи за селото. От средствата зависи, от общините. Ние каквото трябва ще помагаме, да вървим напред...
Към предишния кмет се обърнах за кофи за боклук, защото ние сме последната улица и оттам не минава нито колата, нито имаме кофи. Тогава ни се каза, че този проблем не може да се реши - няма кофи, никой не дава."  


Люба Монова, бивш кмет на Търняне, сподели своя опит от мандата си през 90-те:

"Кметовете на селата са безгласни букви, ние създаваме един буфер между Община Видин и населението."

СнимкаНационалното сдружение на кметовете на кметства в България от години настоява за по-големи правомощия. Самостоятелен бюджет, право на директни предложения до Общинския съвет и цялостно подобряване на работата на кметствата са част от предложенията за промени, каза председателят на организацията Делчо Митев:

"На първо място е бюджетът на кметствата, защото не може един кмет, избирайки го, да няма собствени средства, с които да разполага. На много места общините казват, че дават на кметовете бюджетни сметки. Хубаво е, че на много места го има, но на много места този въпрос не е решен. Парите, които се дават на самите кметства, са съвсем минимални, на базата на докладни, които я се одобрят, я не се одобрят...
Кметовете трябда да имат директни предложения в Общинския съвет така, както са правомощият на кмета на общината...  Ограничени са възможностите. Има населени места с над 1000 души и е оставен само един кмет да работи самичък. Представете си този кмет с какво ще се занимава преди всичко и кои най-належащи проблеми ще решава...
Искаме да се подобри цялостно работата в обслужването на кметствата, защото сега дефакто един кмет е и да  представлява даденото кметство, да обслужва населението, да се занимава с опазването и хигиенизирането на даденото населено място..."

За да се подобри работата на кметовете, са необходими промени в Закона за местното самоуправление, Закона за общинската собственост, Закона за общинските финанси и всички закони, които касаят кметствата, смятат от Националното сдружение на кметовете на кметства. Представители на организацията вече са участвали в Съвета по децентрализиация и очакват отново да бъдат поканени в МРРБ за обсъждане на тези въпроси, които след това да бъдат внесени и в Народното събрание. Делчо Митев се надява това да се случи още до края на годината, защото, по думите му, въпросът е належащ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45