Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудо чакат в Косово

ВиК аварии и кални улици мъчат хората във видинското село

4
Снимка: Радио Видин


Видинското Косово се намира на 5 км от Брегово, до самата граница със Сърбия. Битието на жителите на това гранично село не е леко, макар всичко да е тихо и спокойно, толкова, че сякаш нищо не се случва в безвремието. Преди 20-25 години в Косово са живеели над 1 000 души. Днес са останали наполовина, камбаната и сега бие често, отчитат с мъка местните, защото времето си взима своето.

Здравко Маринов от 15 години се занимава с историята на родното си село в опит да попълни родословното си дърво. Намира интересни случки от основаването на селото, когато първите заселници са избрали малък хълм в равнината до Дунав да построят къщите си. През ХV век селището е било на сегашното си място.

"През 1955 година сме били 1 500 души население, сега- малко над 400. Казват, че селото е основано от 70 славянски племена и е било някога покрай Тимока, тимочани- така са се казвали. След Чипровското въстание селото е опожарено, хората напускат и се заселват тук. Иначе- историята ни е вековна, наскоро чествахме 555 години на селото, според някои историци е с още по-стара история"- разказва Здравко Маринов.

СнимкаВ основната си част жителите на Косово са хора от третата възраст, вълнуват се от дребните си житейски проблеми и предимно от болежките си. За щастие, лекар идва често. Имат и здравен участък, където медикът ги преглежда. Идва и медицинска сестра също два пъти в седмицата, разказаха жителите на Косово. Проблем за тях са честите аварии по водопреносната мрежа и разбитата изворна чешма, заради която газят в кал.

"Лекар редовно идва вторник и четвъртък, идва и медицинска сестра... Ето спира водата заради аварии, от ВиК-то са почти всеки ден при нас. До Стопанския двор закупиха мястото, чешмата им пречеше, изместиха я на две корита от краварниците и с една тръба я пуснаха, сега тече, кал. Искахме от общината баластра, цимент, преди три години- продължаваме да газим калта там... Да видите в какви условия живеем, как ни върнаха назад с демокрацията, с 50 години назад. Улиците са правени по Живково време. Искаме да го измислят така- пари да има в кметствата, да има за всяко село, а ние да си търсиме кмета отговорен"- казаха жителите на Косово.

СнимкаСелският магазин в пенсионерския клуб събира хората не само за покупка, но и на раздумка. Печалба от търговията няма, важно е оборот да има, казва местната магазинерка Любка Петрова. Не че работи за заплата, не дава и вересии, защото няма да има с какво да заредят стоката.
 
Йовко Георгиев
започна нов мандат като кмет на Косово, като най-важните задачи са да реши проблема с уличното осветление и с калните улици, за които писал докладни до общинската управа. За сега обещанията са пари за ремонт на пенсионерския клуб и за читалището, чиито покриви текат.

"Зная, че общинският бюджет е малък, не че ми отказват хората, но няма. Проблем е, че няма програми, които да помагат в селото. Възнамеряваме тази година отново да отворим зъболекарския кабинет, здравният ни участък не е лош, даже имахме стая за женски консултации. Имаме проблеми с осветлението и с вътрешните пътища, много е кално. Надявам се в този мандат поне 5-6 улици да оправим, да се баластрират. В момента светят около 30 улични лампи, много бързо изгарят. За тази година от Общината обещаха 4 000 лева за ремонт на пенсионерския клуб и 4 000 лева за покрива на читалището. Обещаха и цимент да оправим около чешмата"
- каза кметът.

СнимкаКак може да се решат проблемите с честите аварии по ВиК мрежата и спряха ли домовите кражби, от които се оплакват хората?

"Писах докладна записка още миналия мандат за подмяна на канализацията - започнаха, но не от точното място- тръгнаха от там, където са най-малко авариите. Казаха, че като приключат с Делейна, ще дойдат в Косово. Другият проблем - с кражбите, от миналата година има подобрение- поне няма оплаквания, дали защото няма какво да се краде... Обикалят ни патрули от граничните, от полицията също. Но селото има нужда чудо да стане, работа да има, цехове някакви"
- допълни Йовко Георгиев.

Още за село Косово, община Брегово може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56