Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белотинци- село на два окръга

Кметът на Белотинци обещава автобус всеки ден

7
Снимка: радио Видин


Село Белотинци се намира в община Монтана. До 1975 година то е било към Видински окръг, след това преминава към Монтана. Някога селото било оживено от хора, жителите му достигали 2500 в началото на 60-те години. Бавно, хората си отиват оттук- едни в търсене на работа, за други- времето си взима своето. Останали са символите на "светлото" социалистическо минало, които са в добро състояние и се тачат от хората заради това, че може би символизират по-добрите им дни някога. Животът на хората е както в повечето други села- мъчат се да оцелеят с малките си пенсии, а тези, които са в трудоспособна възраст и образовани трудно намират къде да се хванат на работа. Но иначе- от кмета си са доволни.

Снимка"Село между два окръга, а хората ги няма. През 75-та сме минали към Монтана, да правим град-герой. Поддържаме си символите от миналото, защото сме отговорни- имаме деди, стари традиции. Живеем в ново време, но за съжаление не ни е много приятно в него. Имаме млади, образовани хора, които нямат и хляб на масата, борим се за оцеляването си. Искаме работа да има, животът в селото да се върне. Кражби има, полицай квартален е на 9 села... В бюджета ми месечно влизат 100 лева, и почти всички са на социални помощи, разчитаме на зимнината. Транспортът, и той не е редовен, два пъти седмично. Но кметът ни е уникален, помага човекът, просто искаме работа, каквато и да е, няма срамна работа..."
-  разказаха хората пред Катя Борисова.

Църквата Св. Николай в БелотинциПрез 2009 година в Белотинци са обновили изцяло центъра си- поставени са нови плочи на площада пред внушителния паметник на местните-герои, загинали във войните. Обновена е 150-годишната църква "Св. Николай", паметник на културата, построена и изографисана през 1866 г. от зографа Николай Константинов. Тя е обявена за паметник на културата, заради външните стенописи, които обаче не са опазени и се рушат. Част от тях са непокътнати заради положения някога върху тях дебел слой варосване. 


"Външно е изцяло обновена, но вътре не можем да пипаме, заради иконописите. Изградихме и камбанария"
- обясни кметът Григор Григоров. 


СнимкаКметът се опитал да запази детската градина в селото, но заради намаляващия брой на децата се наложило да бъде затворена, а петте деца от Белотинци пътуват до съседното Смоляновци. Обещава и скоро да има редовен автобусен транспорт:


"Имаме уговорката с ресорния кмет, който отговаря в Монтана, да пуснат автобус до обяд всеки работен ден. Имаме асфалтова база, кариерата също работи от 4 години, има и бензиностанция, имаме заетост. Има и земеделска кооперация, 12 души работят по програмите, 14-дневките, две жени до 29 години започнаха работа към кметството, очакваме още 6 да започнат по програмата за трайно безработните" 


Затворената детска градина в Белотинци15 000 лева е отпуснала община Монната за кметството в Белотинци. Кметът възнамерява да ремонтира отсечката до гробищния парк, за която е обещана помощ и от близката кариера. Другите средства ще бъдат изразходвани предимно в кърпене на улиците. В процес е и подмяната на старите водопроводни тръби, заради които авариите по ВиК мрежата са чести. За подмяна чакат и 40-те тела на уличните лампи, които изгорели по време на бурята с мълния, която събори напълно покрива на къщата на Галина и Георги Диневи, каза още кметът Григор Григоров.


През Белотинци преминава река Карачица (по-известна като Кръчмарската бара), извираща от Широка планина. В местността "Ломец" се слива с Гюргишка бара и двете образуват Нечинска бара. Нечинска бара е десен приток на река Лом. По продължението й е образувано красиво дефиле. Тук известна е местността "Зановски зъбер" с едноименната пещера. В близост са "Котлите" - малък водопад, при който водите на стесняващата се река преливат от котел в котел, допълни кметът.

Още за Белотинци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59

Политическа стабилност искат българските общини

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада.  Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман..

публикувано на 14.10.24 в 14:45

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54