Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли мляко в млечните продукти

Снимка: БГНЕС

Преди дни от Българската агенция по безопасност на храните обявиха, че започват засилени проверки в цялата страна за нерегламентирано влагане на растителни мазнини в млечните продукти. Пробите ще бъдат вземани от търговската мрежа на случаен принцип. Това обяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева на среща с животновъди и млекопреработватели. Проверките започнаха след като от Асоциацията на млекопреработвателите в България настояха сиренето и кашкавалът в България да се правят само от сурово мляко и да бъде забранено производството на т. нар. имитиращи продукти.

"Ядем боклуци - няма истинско мляко... Качеството е било някога, когато имаше БДС ... Всичко е измама. Нямам доверие на производителите. Има много вода в млякото ... Толерирам частните производители на мляко. Това е най- хубавото мляко" - така коментираха темата жители на Видин.

Разговаряхме с един от доайените в тази професия в региона- инж. Венко Велков, дългогодишен управител и сега технолог в млекопреработващо предприятие в крайдунавския град.

инж. Венко Велков, технолог"Растителните мазнини се използват много отдавна, но не и в България. Те се използват в по-бедните страни. След нашето обедняване тези продукти навлизат и тук. Целта на нашата фирма е била да съхрани традициите на България. Нищо повече от рода на растителни мазнини, сол и желатини. Никакви подобрители не се използват при нас"
- каза Венко Велков.

Извършват ли се проверки във Видин за нерегламентирани търговци на мляко и млечни продукти? Има ли санкционирани такива? Това попитахме инж. Красимира Стойкова, началник отдел "Контрол на храните" към Регионалната дирекция по безопасност на храните във Видин.

"Извършват се непрекъснати проверки както на млекопреработвателни предприятия, така и в търговската мрежа на града. Миналата седмица са взети проби от млечни продукти за наличие на немлечни мазнини и очакваме резултатите да станат готови и ще бъдат официално оповестени. Има наложени санкции, като глобите за физически лица са от 50 до 300 лева"
- каза инж. Стойкова.

"На млякото разчитам - с това прехранвам семейството си. Помагат ми и съпругата, и децата. Това е традиция в нашето семейство. Млякото, което предлагам, е чисто и хубаво. Имам си постоянни клиенти, които купуват от мен" - каза търговец на домашно мляко, който изхранва семейството си именно по този начин в най- бедния регион на Европа.

Предвижда се продуктите, произведени от български суровини, да се брандират с националния ни флаг, е една от мерките. България има неофициалното съгласие на Брюксел да поеме акциза върху горивата на земеделските производители. Излизането от кризата в сектор "Животновъдство" може да стане само и единствено, ако Европейският съюз започне да излиза от нея, заяви преди дни още министър Танева. Тя подчерта, че на фона на общата млечна криза, трябва да се вземат мерки, така че млекопреработвателите да купуват мляко от българските производители.

"Не вярвам нищо да се промени. Единственото средство е по- добрият контрол и санкциите при нарушения. Това ще подобри качеството на предлаганите продукти на пазара
" - така коментира предложените промени инж. Венко Велков.

Ще ядем ли истинско българско мляко - бъдещето ще покаже. С промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи беше решено общините да отдават пасищата приоритетно на собственици на животни, а договорите с лица без животни да бъдат разваляни от 1 февруари 2016 г. За стопанската 2016/2017 г. от държавния поземлен фонд са отдадени 307 688 декара за цялата страна. В 57 общини в България все още не е започнала процедурата за отдаване на пасища, мери и ливади.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49