Поводът да ги поканя на разговор бе наскоро преведената по инициатива на Информационен център "Европа Директно" Видин и Сдружение "Активно общество" среща във видинската библиотека "Михалаки Георгиев" за обмен на добри практики- от младежи за младежи, преминала под мотото: "Мисията възможна". Каква е мисията?
"Мисията е да подреждаш живота си, да мечтаеш, да работиш, да градиш кариера тук- у дома", казва Радослав Георгиев.
"Върнах се тук, защото искам да живея и да работя в България. Имах възможност да поживея и да поработя в Гърция, но не съм имал намерение да оставам там. Започнах на 1000 евро заплата- сума, която за времето тогава, периода 2007-2008 година, би мотивирала много хора да не се връщат в България. Но моето намерение бе да поспестя средства, с които да започна следването си. Заедно с моята приятелка, сега съпруга, записахме във Варна, в Икономическия университет. Завършихме и се прибрахме у дома- в Ново село. Аз съм аграрикономист по образование. Започнахме работа в Община Ново село по програмата "Старт в кариерата". Което всъщност ни даде шанс да останем. Защото имаме работа. Имаме и собствен дом. Това е достатъчно човек да се чувства добре там, където е. Най-добре си почиваме сред природата. Буквално преди дни качихме с приятели връх Бабин нос. Човек трябва да отстоява желанията, амбициите и най-вече мечтите си. И да ги реализира, за да се чувства щастлив", казва Иван Базов.
Емил Иванов е живял и работил в Испания.
"В Испания има доста голяма българска общност. Животът там наистина е много по-спокоен. Това се дължи на политиката на самата държава. На много добрата социална система. Което е похвално за тях и добър пример за нас. Затова се прибрах- винаги съм казвал, че ако искаш нещо да се промени, накарай го ти да се промени. Не може само да стоиш отстрани и да казваш, колко нищо не е наред, а всъщност нищо да не правиш", добавя още един фрагмент в картината Емил Иванов.
"В сдружението сме много добър екип. Всяка идея обсъждаме заедно, коментираме и избистряме, а после и осъществяваме. За мен "поглеждането отвътре" на добрите практики в Европа, а и не само в Европа, е много полезен ход. Затова се стремя да не пропускам възможността да изучавам чуждия опит. За да мога да го приложа в работата си с младежите тук", смята Павла Цветкова.
"Сега, когато Сдружение "Активно общество" вече има своите позиции във Видин, изглежда сравнително лесно едно такова решение- оставам тук. Но не винаги е било така. Държа да кажа обаче, че и преди да започнем да работим заедно, винаги съм бил категоричен, че не искам и няма да отида да работя в чужбина. Бях изключил този вариант от живота си. Имах достатъчно лични примери за това как отиването в чужбина създава сътресения в семействата, създава сътресения в приятелския кръг и като цяло в обществото ни. Ние в момента работим по различни инициативи, свързани с млади хора в риск- риск от социално изключване поради това, че те се отглеждат или сами, или от баби и дядовци, или от други роднини, защото родителите им са в чужбина и нямат здрави семейства. Аз бях от тези младежи- изживях моето бурно тийнейджърство като тях- защото бях от такова семейство, в което единият от родителите работи постоянно в чужбина. Това, което бих направил, е да отида например на специализация, обучение, обмен- интересувам се от добрите практики в образователната система. И то не, за да ги копираме- буквалното копиране не е достатъчно ефективно. Ние си имаме традиции, имаме по-различно мислене. И трябва да надграждаме над тях", обяснява Радослав Георгиев.
В края на нашия разговор питам моите събеседници какво биха променили, ако за мъничко са щастливи собственици на магическа пръчица.
"Бих променил нагласите на хората в нашия край- за да не създават впечатлението, че са сиви, негативни, бягащи. Всъщност аз това и правя без магическа пръчица- малко по малко, с малки стъпки, във всички наши срещи в ежедневната ни работа", казва Емил.
"Нашите магически пръчици са вътре в нас. Всеки от нас носи в себе си възможностите да си направи собствения уют тук. Да си го конструира както той иска. Успехът не е точка в живота. Успехът е процес", казва Радослав.
"Магия е да успееш да дадеш онзи малък тласък при старта на един млад човек, който да му помогне да си повярва, че може да се справи и да постигне мечтаното", казва Павла.
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..