Общинският младежки дом в Монтана е за четвърта поредна година в програмата и тази пролет получи награда за цялостен принос. Враца са дебютанти, а Видин за сега не е в пейзажа.
Искаме ли и можем ли да отделяме време за активно спортуване- това коментираме днес.Според последните изследвания от 2014 година на Евробарометър, България е държавата с най-висок процент физически неактивни хора- 78%. Като едва 2% от българите спортуват почти всеки ден, а само 14% от населението извършва по-леки форми на физическа активност като: ходене пеш, каране на велосипед с умерена скорост, лек труд в градината. Изследването показва също, че 41% от българите прекарват в седене 5 часа дневно всеки или почти всеки ден. Според проведените проучвания става ясно, че 67% от населението определя като мотивиращ фактор за започване на спорт или друг тип физическа дейност примерът на близки, роднини и приятели. 48% твърдят, че са по-работоспособни след като са спортували. 65% са на мнение, че кампании и инициативи, свързани с физическата активност повишават информираността за ползите от нея. 75% от българите се чувстват по-жизнени и здрави, когато спортуват и са физически активни.
Целта на инициативата "Открий твоето движение" е чрез организирани събития в рамките на една седмица, веднъж или два пъти в годината, хората да си припомнят ползите от физическата активност, като така бъдат насърчени да опитат различни активности и да изберат тази, която най-много им допада и ги мотивира да се движат всеки ден. Националните координатори на инициативата- "BG Бъди активен", от 2012 година до момента са успели да раздвижат повече от 200 000 българи от над 300 населени места в страната.
Искаме ли и можем ли да отделим време за активно спортуване? Коментатори по темата са лекоатлети от видинската гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков", които преди дни се върнаха с отборно второ място от финалите на Ученическите игри."Това е една хубава възможност за създаване на разообразие, а и за развитие на двигателната култура. Надявам се и при нас- във Видин, да се случи. Това е възможност чрез забавление да се убедиш, че дори и само от време на време да се позанимаваш със спорт е и приятно, и полезно. Освен това е и възможност да се излезе на въздух с приятели. Защо да не ги предизвикаш да се състезавате в нещо, което еднакво добре умеете или пък еднакво добре не умеете... Ще е забавно. При възможност бих опитал спортове, които във Видин не са обхванати в клубове, или поне аз не зная да има такива- като стрелба с лък, дартс, или източни техники за релакс", казват Калоян Симеонов, Стефан Йорданов, Адалберт Антонов и Любослав Еленков, заинтригувани от всичко, което предлага програмата за Седмицата на движението в Монтана.
"Ние имаме в Градската градина едни уреди за фитнес на открито, които май за нищо не се ползват. Защо там да не се организира нещо такова", коментира и ръководителят на отбора Илиян Ангелов.
Докато си говорим в студиото на Радио ВИДИН, над 700 човека одобриха идеята във Фейсбук. Което ме кара да вярвам, че има място в живота на Видин едно такова събитие, като Седмицата на активното движение.
Общинският младежки дом в Монтана е за четвърта поредна година в програмата и тази пролет получи награда за цялостен принос, като най-активен организатор на събития.
"Ние постоянно надграждаме с нови идеи поставеното преди четири години начало", каза за Радио ВИДИН Асен Асенов, директор на Младежкия дом в Монтана.
"Започнахме като отворихме вратите на тренировъчните зали на нашите стортни и танциви формации. На следващата година изведохме на открито някои от заниманията. После дойде спортният празник в събота- "Спортна събота". От Пловдив, където е офисът на "BG Бъди активен", ни изпращат рекламни материали, тениски, сувенири, награди. Ние добавяме със свои сили и средства каквото можем. Имаме си и наша инициатива- нарекохме я "Активна събота". Тази година сме си избрали датата 25 юни. Очакваме тогава да пристигнат и представители на "BG Бъди активен", като водеща организация. Надявам се времето да е подходящо, за да се получи празникът", разказва Асен Асенов.В рамките на кампанията е спортният празник "Спортна събота", който е на 28 май, на открито, в парк "Монтанензиум", с начален час 8:00. Ще има открити занимания по Ба дуан дзин, Тайдзи, Винг чун, стрийт фитнес, шахмат, диско и брейк денс. Организаторите от Младежкия дом са предвидили състезания по надбягване с тротинетки, крос, дартс, забавни игри и много други. За победителите и най-активните участници са предвидени и награди.В заниманията могат да се включат всички, които оценяват важното значение на физическата активност за здравето, тонуса и хармонията на личността. Очаква се деца, младежи, възрастни да се присъединят към занятията. Те ще се проведат по следния график: 08:00 часа БА ДУАН ДЗИН- китайски упражнения за здраве; 08:30 часа ТАЙ ДЗИ ЦЮАН (китайско бойно изкуство)- открита тренировка; 09:30 часа- ВИНГ ЧУН ПРАКТИЧЕСКА САМОЗАЩИТА- открита тренировка; 09:30 часа ТАНЦОВО ШОУ И ОТКРИТ КЛАС ПО BREAK DANCE с танцова формация DANCE MACHINE; 09:30 часа ВЕЛОПОХОД до Лопушанския манастир; 10:30 часа ФИТНЕС НА ОТКРИТО; 10:30 часа Шахмат; 11:00 часа Надбягване с тротинетки; 11:30 часа КРОС- обиколка на езерото.
"Ще се опитаме да привлечем и всички участници в Дикоилиевите празници, които са по същото време. Това ще е едно забавно събитие за гостите на Монтана. Сигурен съм, че ще им хареса", добавя Асен Асенов.В кампанията отново се включва и танцова школа "Финес". За първи път откликват Школа за народни танци "Ситница", Спортен карате клуб Монтана, Танцов ансамбъл "Северняци" при Общински детски комплекс "Ние, врабчетата" и Танцов ансамбъл "Пъстрина" при читалище "Разум-1883".
Какво още ще се случи до края на седмицата в Монтана: Школа за народни танци "Ситница", открити занятия по български народни танци на 26 май, от 18:30 до 20:30 часа за деца. Място: Бивш обувен завод, производствена сграда, входът е от към III ОУ "Д-р П. Берон"; Спортен Карате клуб Монтана, открита тренировка по карате Киокушинкай на 27 май, от 19:30 до 21:00 часа. Тренировките се провеждат във физкултурния салон на ФСГ "Васил Левски"; Танцов ансамбъл "Северняци" при ОДК "Ние, врабчетата", открити занятия по български народни танци на 26 май, от 18:30 до 21 часа- за детски групи. Място: Репетиционна зала в Общински младежки дом, ет. 2.
В кампанията "Открий твоето движение" за първи път се включи и Младежки дом Враца. Днес на площад "Христо Ботев" имаше свободни занимания по волейбол, колоездене, скачане на въже, федербал. Първата част на събитието завърши с голямо хоро под съпровода на Младежкия духов оркестър към Центъра за работа с деца. С бягане участниците се придвижиха до Младежкия център, където ги очакваха разнообразни лични предизвикателства- като клякания, лицеви опори, коремни преси, изкачване на стълби и други. Приелите предизвикателствата се подкрепиха със здравословна храна и получиха гривни, значки, тениски с логото на кампанията.
И днес продължаваме да търсим мнения за причините, породили обезлюдяването на Северозапада и западането на този регион, като дадем поредния конкретен пример с още едно село от него. В рубриката "Добро утро, кмете" ще посетим белоградчишкото село Ошане . То се намира в Западния Предбалкан, край река Арчар, на около 12 км северозападно от..
С обнародването в "Държавен вестник" новите правила за движение по пътищата са факт. Промените влизат в сила след по-малко от месец - на 5 септември . Сред най-значимите новости: както общинските, така и камерите на тол системата, вече могат да установяват превишената скорост. Предстои да бъдат уточнени онези 50 участъка по магистралите..
Периодът на двойно обозначаване на цените ще бъде една година, като той вече започна на 8 август. В този период цените в левове и в евро се поставят в непосредствена близост, изписват се ясно, четливо, с еднакъв по размер, вид и цвят шрифт. Със същия размер, вид и цвят на шрифта трябва да бъде изписана и валутата на съответната цена. В..
Близо 200 млн. лева обявиха, че ще вложат в ремонти, строителство и дълготрайни активи тази година трите областни центъра на Северозападна България. Изпълняват ли по график строително-ремонтните дейности? Помислено ли е и за по-малките населени места? Има ли спънки за изпълнението на капиталовата програма на общините? Капиталовата програма на..
България е обхваната от пожари. При някои от тях изгоряха домове на хора, други унищожиха гори и реколта. За да може да се справи с огнената стихия, България поиска помощ по въздуха съгласно Механизма за подпомагане на Европейския съюз. Липсата на специализирана летателна техника прави борбата с огнената стихия бавна и неефективна. Затова..
Четири вота на недоверие, скандали, арести, договорени средства по ПВУ, както и продължаващи сътресения в ДПС, белязаха политическия сезон, фокусиран почти изцяло върху Еврозоната. Правителството на Росен Желязков обещава, че ще следва и занапред заявените приоритетите, докато протестърските настроения се засилват през горещото лято...
"Считам, че започнах работата, която е най-важната за хората от нашия регион: това, което бях договорила да започне, защото 3-4 години беше замразено всичко по проекта относно пътя, който трябваше да бъде до Видин. Така чаканата магистрала визирам. Не знам дали точно магистрала ще бъде в истинския смисъл, но поне да бъде този път, който беше започнат и..