Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Дончев: "Ако управлението не е отворено към хората, се изражда във феодализъм"

Снимка: Радио Видин
За развитието на Видинска област и за политическата обстановка на национално и местно ниво говорим в "Посоките на делника" с Мартин Дончев, добре познато име за видинската общественост. Предприемач, областен управител на Видин в периода 2001-2005 година и заместник областен управител през 2005-2009 година. Всичко това и каузите, в които участва, му откриват възможност за по-широк поглед върху нещата.

"Ако погледнем статистиката в Евростат накъде вървим, наскоро излезе една такава статистика за класирането на регионите по брутен продукт, ние, за щастие,  сме вторият по бедност регион. Най-бедният се намира до остров Мадагаскар. За Северозапада има какво да се желае. Мога да кажа, че в момента, в който някое българско правителство изработи програма за нашия регион, в която да е ясно по месеци и по години какви мерки и колко средства ще бъдат вложени от републиканския бюджет, тогава можем да сме спокойни, че се тръгва в правилната посока.

СнимкаЗа съжаление, общините са най-големият работодател и това крие много опасности, най-малкото, ако управлението не е отворено и обърнато към хората, много бързо се изражда в това, което се нарича феодализъм и феодално управление, каквото и да значи този термин. Що се отнася до работата на Общинския съвет във Видин, този работи твърде кратко, за да можем да го сравняваме с предишния. Като цяло обаче той е доста по-фрагментиран, т.е. има повече групи съветници и най-вероятно по-трудно се управлява, и трябва да се търси по-голям консенсус. Донякъде това е и добре, защото когато повече хора си говорят, идеята че може да се стигне до някакво решение, е преобладаваща.

По отношение на Общината, моето мнение винаги е било, че тя трябва да извършва поне част от общинските услуги- това са охраната в голямата си част, озеленяването, почистването и поддръжката на уличното осветление. Предложили сме на кмета на Видин една програма, в която до края на неговия мандат биха могли да се спестят около 4-5 млн. лв., които да се насочат в приоритетите- към младите хора, те да останат тук.

За мен демокрацията в България е в доста извратен вид. Нашата страна е на първо място по дребна корупция в Европейския съюз- това е едно от моите разочарования. Второто е доста по-голямо- не можахме да прихванем най-важното от Запада- да можем да планираме по-дългосрочно и да използваме българските и европейските пари да постигаме целите. В България все още всичко се прави на парче! И в България горе-долу управлението се свежда до това, кой ще спечели една обществена поръчка."

Цялото интервю с Мартин Дончев, коментарите и мненията на слушатели на Радио ВИДИН чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45