Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намалява ли рибата в река Дунав?

Снимка: Радио ВИДИН

Риболовът е бил препитание за жителите на селата по поречието на река Дунав. До 90-те години на миналия век. Сега рибари масово се оплакват, че няма риба в реката. Къде е причината- в занижения контрол, в по- големия улов, човешката намеса, като добив на инертни материали, корабоплаването и не на последно място- промените в климата?

Преди 1990 година жители на видинското село Кошава масово са се занимавали с риболов. Той е бил държавен, на брега е имало рибарско селище, където е била базата. В зимник през лятото рибата се е държала в лед, разказа кметът на село Кошава Венелин Венелинов, който е и рибар:

"След 90-та от тези хора, които са работели там, започнали са да работят за себе си. Дали за продажба, дали за лична консумация. Като цяло уловът не е както беше преди години- има моменти, когато има риба, има моменти, когато въобще няма риба. От година на година намалява все повече и повече. Може би се нарушава балансът. Тази година падна забраната за риболова на 15 май. Освободиха дунавската скумрия. Съответно освободиха и бялата риба, хищникът, говорим за распер, як балък и щука. Може би ще прозвучи не много приятно, но няма рибар, който да излезе след 15 май и ако хване друга риба, която е в размножителен период, говорим за сом, шаран, каквото и да е, да го пусне. Такъв вариант няма."

СнимкаРибари казват, че след забраната е имало много риби, които все още не са си били хвърлили хайвера- дунавският шаран, амур, сом, мряна.

"В съседна Румъния бяха вкарали 5 години забрана абсолютно за всичко. Нормално е, че когато има такъв закон, след това ще има и риба. Когато рибата се остави да се размножи, когато няма бракониери, дори и по време на забраната, защото бракониери има. Те са доста предпазливи хора, използват доста хитринки. Най- вероятно изтича и информация от институциите. Навремето се говореше, че се бие с ток, с бомби. Правили са акции, не толкова успешни. Аз, като кмет, тия неща не мога да ги предотвратя. Ако институциите се организират и добре си свършат работата, това нещо няма как да се случи. Защото това е катер на "Гранична полиция", "Гранична полиция" по суша, ИАРА (Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури- бел. ред.), всички институции, ако си свършат добре работата, без да изтича информация по трасето, аз смятам, че това нещо може да се предотврати. Остават безнаказани хората, които го правят", допълни Венелин Венелинов.

Кметът на Кошава казва, че още има големи риби в реката, но по- рядко.
Рибата, обаче, се влияе от нивото на реката. Когато спадне, се изтегля и отива в по- дълбоките води, където е забранен риболовът, а когато се качи водата, има повече риба.

СнимкаНа излизане от Видин, в посока село Арчар, две от най- близките до града села са на брега на река Дунав. Минавайки с автомобил по главния път, още може да видите надписите "прясна риба" по къщите. Сега в едно от селата- Цар Симеоново, рибари няма. Това ни каза кметският наместник Галина Георгиева. Кметският наместник на другото село- Ботево, Нелка Йорданова, учтиво обясни по телефона, че в момента е в отпуск и е на море. Свързахме се с още един кмет на село по поречието на река Дунав- Арчар. От Венелин Атанасов разбрахме, че рибарите и там се оплакват, че няма риба в реката:

"Преди години е имало 4-5 бригади. Сега имаме около 10-ина човека, които са си платили за стопански риболов. Почти всички се оплакват, че няма риба. Казаха, като говоря с тях, че има бракониери, които бият рибата с ток.  Казаха, че е занижен контролът, намират мъртва риба, много се оплакват. Голям проблем е. Тук в Арчар имаше голям магазин- "Есетра" се казваше навремето, и се предлагаше много риба, всякаква риба. Сега рибарите, ако хванат повече, продават."

Според местните хора, бракониерите идват от други населена места- от Видин и от Лом, с лодки с мощни мотори, с които бързо могат да избягат.

СнимкаТази година са издадени над 4 хиляди билета за любителски риболов и 150 удостоверения за право за извършване на стопански риболов на рибари в област Видин. Как се контролира риболовът в региона?

Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури контролира за област Видин българския участък на река Дунав от устието на река Тимок до землището на село Добри дол и всички вътрешни водоеми, независимо дали са държавна или общинска собственост. Над 230 са извършените проверки от началото на годината. Констатирани са нарушения най- вече за риболов без необходимите документи. Установените нарушения са по- малко спрямо предишни години, каза Георги Георгиев, главен инспектор "Рибарство и контрол" за област Видин:

"Нашите водоеми доста обезлюдяха и при една проверка се проверяват много по- малко любители риболовци, отколкото преди. Съгласно националното законодателство и Закона за рибарство и аквакултури, ограниченията са най- вече за любителите риболовци, които имат право да задържат до 3 килограма риба от различните видове и до 2 килограма риба- пъстървови, не повече от 6 броя. Като изключение се задържа единичен екземпляр с по- голямо тегло. Докато при стопанския риболов няма ограничение в количеството улов. За любителския риболов има и друго ограничение- той е разрешен само през светлата част на денонощието, всички дни в седмицата, с изключение сроковете със забрана. Всички уреди, които са различни от хрилни мрежи и капани за стопанския и въдиците за любителски риболов, са забранени."

СнимкаТази година няма констатирани случаи на риболов с неразрешени уреди. Санкцията за риболов без билет е от 100 до 400 лева, за стопанския риболов е от 1500 до 3000 лева, плюс конфискуване на имуществото и уредите, и средствата за риболов.

Около 5 200 - 5 300 билета се издават годишно за любителски риболов и около 150 -160 разрешителни за стопански риболов. За него се плащат 120 лева за една година. Те всяка година трябва да имат разрешително, което важи за календарна година- от 1 януари до 31 декември. Любителският билет е от дата до дата, има годишен билет, с цена 25 лева, 6- месечният струва 15 лева, месечен- 8 лева и седмичен- 4 лева. За хората с увреждания и деца до 14-годишна възраст билетът е безплатен, а от 14 до 18 години е с 50% намаление.

"От 5- 6 години не е извършвано зарибяване в област Видин. По принцип Агенцията извършва зарибявания на вътрешните водоеми като се прави проучване от експерти на Агенция и от БАН. Извършват мониторинг на водоемите, на популацията и по тяхна преценка се извършва такова. Последното зарибяване е било в язовирите, със шаран, бял амур, толстолоб", каза още Георги Георгиев.

Според експерта, по- скоро няма улов, но в реката има риба. От тази година е подновена забраната за улов на есетрови риби с още 5 години- до края на 2021 година. Есетровите са застрашени от изчезване, затова и са забранени за риболов. За другите видове риба уловът е разрешен до 15 април следващата година.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49