Срещнахме се и с кмета на Средогрив Красимир Кирилов, който е на поста вече 4 мандата. Занимава се с проблемите и радостите на съжителите си много години, знае всеки дом и всеки човек. Със съжаление ни казва статистиката за намаляването на населението в последните години и липсата на млади хора.
Но, както се казва, надеждата крепи човека- това, че някой ден повече чужденци ще научат за красивия пейзаж, чистия въздух и прохладните води на преминаващата през селото река Лом и че ще пожелаят да живеят тук, и ще върнат живота в селото. А надеждите им не са съвсем безпочвени, защото казват, че са интернационално село.
"Имаме празни къщи, но не са чак толкова много. Имаме си чужденци- руснак, който си купи къща до площада, къща на англичанин имаме и белгиец, който има овцеферма и прасета. А как се вписват в пейзажа ли- ами, налага ни се да учим езици"- разказа ни кметът.
Лятото тук е прекрасно, навсякъде цари спокойствие, в селото са много от наследниците, които иначе живеят далеч, в суетата на града. С трепет чакат и откриването на ловния сезон. Местната ловна дружинка е от 15-ина ловци.Малка ферма в село Средогрив имат Ирина Славчева, която е от Белоградчик и белгиецът Филип Лотле. Те се надяват да докажат, че и в България е възможно малко стопанство със затворен цикъл на производство да се самоиздържа. За целта се надяват да успеят да развъдят специалната порода белгийски прасета, които са с малко мазнина, но пък достигат до 400 кг. Във фермата имат и овце.
В Средогрив имат пощенски клон, който, както и другите подобни, е две в едно- магазин и поща. Тук работи Елена Еленкова, за по 4 часа всеки ден. Други 4 часа от деня й преминават в читалището, където работи и с местните самодейци.
"Към читалището имаме малка самодейна група, събираме се на празници, ходим по събори, където ни поканят. Имаме си и група готвачи, правят бел муж, баница с ориз, косачко кисело и други местни специалитети"- каза Елена Еленкова.
Целия репортаж за живота в село Средогрив може да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..