Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли шанс Видин да получи статут на стара столица?!

9
Снимка: Радио Видин
Видин иска статут на стара столица. Има ли, обаче, шанс да го получи и каква ще е ползата за града? Гледната точка е на видинчани, местни граждански движения и общински съветници.


Преди няколко години имаше идея да се създаде закон, регулиращ специален статут на старите български столици. Последва затишие!

Сега отново се заговори по този въпрос. Даже се очаква след началото на септемврийската сесия на парламента, законопроектът за историческите столици да бъде входиран в деловодството на Народното събрание. Което означава, че ако бъде приет, за тези стари столици ще трябва да се полагат специални грижи както от страна на държавата, така и от местната власт. Споменават се, обаче, само три стари столици- Велико Търново, Плиска и Преслав.

Видин го няма никъде, през последните години е неглижиран като стара столица!

"Ние, от няколко граждански движения във Видин, водим нашата битка за настоящето и бъдещето на старопрестолния ни град. От 2014 година до сега сме изпращали няколко писма до Министерство на културата, Видин да получи статут на стара столица. Последното писмо го изпратихме на 1 юни 2016 година чрез областния управител на Видин. И месец по-късно- на 14 юли 2016 година, получихме отговор, отново чрез областния управител. (б.а.- Писмото на местните граждански движения, изпратено чрез областния управител на Видин и отговорът на Министерство на културата вижте в галерията под текста.) Имаме информация, че други области, в лицето на своите народни представители, са предприели действия по темата. Остава да подсетим нашите народни представители, че трябва да представляват интересите на Видин и областта. Нашата основна цел е да привлечем вниманието към Видин и да получим подкрепа. За съжаление, институциите се представляват от хора, които уж много ни разбират, съчувстват и са готови да съдействат, а защо ли ме връщат към нещо, което прочетох наскоро и то е огледално отражение на ситуацията дотук: "Тъжният разказ на бедняка за злочестията му прави на милионера дълбоко впечатление. Той звъни на слугата и, триейки сълзи, казва с печален глас: - Иване, изхвърли този бедняк. Той ми къса сърцето." И да си припомним думите на Солженицин: "Не трябва да съучастваме на пълзящото мълчание", коментира в студиото на Радио ВИДИН Красимир Михайлов, координатор на местното гражданско движение ДНЕС.

Преди години имаше петиция на жители на Видин за създаване на такъв закон- за старите столици, след това и внесена в Общинския съвет подписка в подкрепа на идеята. По този повод пряко по телефона в "Посоките на делника" пожела да се включи общинският съветник Росен Живков, за да ни съобщи, че той е един от вносителите на това намерение:

"Съвместно с колегите от другите стари столици- Преслав, Плиска и Велико Търново имахме среща през 2012 година. Има решение на Общинския съвет и изпратихме едно писмо с нашите намерения до Министерство на културата. От там ни отговориха съвсем арогантно и нецелесъобразно да подготвят Общинските съвети проект за закон и да им го изпратиме.  Това, обаче, е по възможностите само на депутатите или на министерствата. И всичко приключи. Пропускът не знам къде е. Грешката не е в нашия телевизор. Ако трябва, пак ще изпратим документите. Между първо и второ четене могат да се направят корекции и да се актуализира."

Да не забравяме, че Видин е столица на България през 14-и век- Видинското царство при цар Иван Срацимир.

И видинчани казват в анкетата, която направи Пламен Коцев, че:

"Градът ни заслужава да получи статут на стара столица."

Да помним и това, че Видин е имал значимо място в нашата история.  

А специалният статут ще увеличи възможностите да се кандидатства по програми за съхраняване на старините.

Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45