Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На 22 септември 1908 година България възкръсва от темелите на своето средновековно великолепие"

Снимка: Радио ВИДИН

"Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля - да бъде според както той иска… Да живее свободна и независима България! Да живее Българският Народ!” Това е част от манифеста, с който княз  Фердинанд I провъзгласява независимостта на 22 септември 1908 година.

"Това е финалният, заключителният акт, с който България вече с пълно равноправие се вгражда в европейската политическа карта като самостоятелна държава. Трябва да знаем, че до тогава, макар и в значителна степен формално, България беше договорно подчинена на бившия си угнетител. Не можеше да има посолства, а само агентства, Народното събрание можеше да избере български княз, но той подлежеше на одобрение от Портата, Източна Румелия не беше формално част от българската държава, България не можеше да сключва търговски конвенции и самостоятелни договори, да получава заеми, да съди чужденци... Проф. Андрей АантевТака че този акт беше положителен, значим, необходим. От друга страна той не влиза в българската памет и особено в българската литература, защото при него има само трезва мъдрост да се намери подходящия момент, защото няма големи стълкновения и най-вече, защото всички балкански държави са минали по този път. Заради това ние се прекланяме с признателност, със синовност, с възхита от това събитие, но то не е величаво и е останало встрани от въображението- нямаме песен, нямаме химн, нямаме поезия, нямаме исторически драми, паметници, но това не намалява значимостта на тази дата", каза за Радио ВИДИН историкът проф. Андрей Пантев.

Берлинският договор от 1878 г. определя Княжество България като васално на Османската империя, което затормозява стопанското развитие на страната и ограничава нейните възможности в международните отношения. Заради това след постигането на Съединението на Източна Румелия с Княжество България усилията на българския политически елит се насочват към обявяване на независимост.

В нощта срещу 22 септември 1908 година министър-председателят на България Александър Малинов посреща българския княз Фердинанд край Русе. Оттам поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там премиерът Александър Малинов написва текста на Манифеста и под него подписите си поставят българският княз и министрите от кабинета.

Независимостта на България е обявена тържествено на следващия ден в Търново.

"Предполагам, че хората, които са предложили това да стане в Търново, са имали предвид една историческа традиция. Идеята е, че България не се създава, а се възстановява, възкръсва от руините и темелите на своето средновековно великолепие. Това е красив жест, който буди една романтична тръпка за минало величие, което тогава е предстояло. Заради това за столица избират София, а не Велико Търново, защото се е вярвало, че България ще бъде много по-голяма. За жалост това не се осъществи и понесохме много национални поражения и нещастия", добави проф. Пантев.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00