Гост в студиото е Росица Кирова, председател на инициативния комитет на Гражданско обединение "Единни за промяна". Пряко по телефона- Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, един от учредителите на гражданското Движение "Модерна България", регистрирало инициативен комитет в подкрепа на референдума.
Чрез националното допитване българите имат възможност да се произнесат дали искат промяна в политическия модел на държавата. След намесата на Конституционния съд в началото на лятото, останаха три въпроса, по които хората трябва да кажат своето мнение. Първият е дали искат да гласуват мажоритарно- за конкретни кандидати; дали гласуването да стане задължително; и дали да се намали размерът на партийната субсидия до 1 лев на глас.
"На хората трябва да се обясни какво означава референдум и какво е пряка демокрация, и че това не е средство за решаване на партийни въпроси. Това е начин, по който гражданите на една държава могат да определят начина по който да се развиват и по който да бъдат управлявани дори. Ако успеем в своите кампании да убедим повече хора и да стигнем до повече хора, мисля, че референдумът ще има успех. Смятам, че времето е изключително кратко, за да могат да бъдат информирани гражданите, това беше целта на образуването на тези инициативни комитети. Така е предвидено от законодателството, не сме си го измислили ние. За мен е жалко едно, хората не си дават сметка, че ако по някакъв начин не се опитаме да променим системата, начинът по който живеем ще остане същият. Надявам се, че хората, сред които живея, са узрели за този момент- да променят живота си. Трябва да се гласува с три пъти "да", защото по този начин наистина можем да поставим началото на промяната. Тя няма да е толкова лесна, но ако не започне, никога няма да бъде осъществена. Една ниска избирателна активност на този референдум, която според мен е основната цел на политическите партии в момента, защото те са настръхнали срещу поставените въпроси, ще даде възможност на онези, които ни управляват да продължават да дерибействат по начина, по който го правят. Вярвам, че българите са наясно с това, че трябва да разклатим системата, като дадем гласа си на този референдум", заяви Росица Кирова.
Според Петър Кичашки, този референдум има пълния заряд да промени системата, има пълната възможност да промени статуквото и вече оттук насетне всичко е във властта на гражданите.
"Ние, от "Модерна България" призоваваме да се гласува с три пъти "да". Голяма част от обществото ни тепърва трябва да научи за предстоящия референдум. Този партиен разгул, в размер на 11 лева на глас на година, е абсолютно недопустим. Това са 150 милиона лева- разпределят партиите за мандат. И затова е тази съпротива срещу въпроса за намаляване на размера на партийната субсидия и въобще срещу референдума, защото една голяма част от низшия и средния партиен апарат ще остане без заплати. Борбата, както се казва, е за кокала и партиите правят всичко по силите си да задържат тези огромни ресурси. Не смятам, че изходът от референдума е предрешен, защото не губя вяра в българския народ. Този референдум може да промени статуквото, може да промени и цялата партийна политическа система. Имаме възможността да пренаредим системата и така да се каже, да счупим каруцата на олигархията", каза Петър Кичашки.
За да "мине" референдумът, в него трябва да са участвали не по-малко избиратели, отколкото са гласували в последните избори за Народно събрание. Това значи, че в допитването трябва да вземат участие повече от 3 500 585 български граждани и те да са гласували с "да".
Целия разговор, анкетата с видинчани, мненията и коментарите на слушатели чуйте в звуковия файл.
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..