Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "Против" обществените съвети към училищата и детските градини

Снимка: ППМГ "Екзарх Антим I" Видин

Правилникът за създаването, устройството и дейността на обществените съвети към детските градини и училищата беше утвърден в Народното събрание и обнародван преди дни в Държавен вестник. Сформирането им трябва да стане до края на годината. В "Посоките на делника" в спор "За" и "Против" тези нови структури влязоха началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Марийка Василева и Евлогия Манджукова- директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" и председател на видинската секция на Синдиката на българските учители.

"Обществените съвети имат за цел да активизират обществото в работата за образованието на нашите деца. Всички казваме, че това е приоритет, но в последните години се оставяше само в ръцете на учителите, директорите, експертите. СнимкаЦелта е наистина да се привлече родителската общност и обществото като цяло в управлението, в дейностите на всяко едно училище и детска градина. Заради това смятам, че е полезно да се включи общественият съвет активно в дейността на училището или детската градина. Всяко начало е трудно, но съм сигурна, че ще намерим доброто решение обществените съвети да бъдат в полза на училищата и детските градини", обясни Марийка Василева.



Снимка"Регламентът за сформиране на обществените съвети е утежняващ, обременяващ и с възможности да се блокира работата в учебните заведения. Веднага възниква въпросът: В малките населени места, където голяма част от населението е полуграмотно или неграмотно, кой ще влезе в този обществен съвет- хора, които категорично не познават нормативната уредба, трябва да изразят становище по редица документи? Едно нещо не трябва да се създава само защото е модерно, а да се преценят реалностите в страната. А какво ще стане, ако родителите тотално откажат да участват в такъв съвет, при положение, че Законът ни налага да съгласуваме редица документи с него? Кой ще носи отговорността, ако тези съвети не сработят? До голяма степен функцията на обществените съвети се припокрива и със сега съществуващите училищни настоятелства. Описаните в Правилника за създаване на обществените съвети стъпки ми се струват тежки, тромави, бюрократични и в един момент биха могли да блокират системата", заяви Евлогия Манджукова.

Повече за целта, състава и правомощията на обществените съвети, както и за опасенията на училищните директори, можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успяваме ли да заделим бели пари за черни дни?

75% от българите нямат спестявания, а 25% от пълнолетните българи, или малко над 1,4 млн. души, спестяват, показва проучване на Изследователски център "Тренд", направено по поръчка на ЕКИП (Експертния клуб за икономика и политика ). Въпреки това, през последната една година се наблюдава чувствително увеличение на броя на спестовните българи - 170..

публикувано на 30.10.25 в 12:16

Ще ни осигури ли финансова стабилност бюджет 2026?

До края на тази седмица бюджетът на страната ни за следващата година трябва да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов , който заяви, че в бюджета за догодина не е предвидено увеличение на налози.  Няма да има увеличение на данъци през 2026 година. Планира се увеличение на..

публикувано на 29.10.25 в 10:45

Ще има ли кой да работи в Северозапада?

България продължава да се изправя пред сериозни демографски и трудови предизвикателства - населението на страната е намаляло с близо 2,5 млн. души за последните 40 години , показват данните на НСИ. Негативните процеси са най-видими и тревожни в изоставащите региони, като Северозападния. Проблемът бе дискутиран по време на форума "Европа е с мен" -..

публикувано на 28.10.25 в 09:34

Йорданка Ценова: Ролята на учителя е да покаже на децата, че техният интелект е по-важен от изкуствения

С навлизането на изкуствения интелект на пазара на труда някои професии ще бъдат застрашени. Една от тях е графичен дизайнер. Защото изкуственият интелект вече генерира картини и видеа, които са с много добро качество, смята Йорданка Ценова - заместник-директор по учебната дейност в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин: "Друга професия,..

публикувано на 27.10.25 в 15:11

Камелия Лозанова: Изкуственият интелект е неизбежен и ще ни бъде полезен

Доста страхове се насаждат във връзка с изкуствения интелект, смята Камелия Лозанова- председател на Управителния съвет на Агенция за регионално развитие и бизнес център /АРРБЦ/- Видин.  "Засега Chat GPT е познат, но това съвсем не е онова, което е истинският изкуствен интелект и за който вече се правят форуми и се коментира неговото бъдещо..

публикувано на 27.10.25 в 14:56

Александра Рачева: Въздействието на изкуствения интелект не е замяна, а по-скоро трансформиране на работни места

Изкуственият интелект се очаква да донесе както значителни рискове, така и огромни възможности за пазара на труда. Влиянието му ще е дълбоко и ще засегне почти всички сектори, като се променят нуждите от умения и работни места.   Основните притеснения са свързани със замяната на човешкия труд и увеличеното неравенство, посочи в "Посоките на..

публикувано на 27.10.25 в 14:06

Светослав Стефанов: Гледам на изкуствения интелект като на поредния мощен инструмент

Какви са рисковете и ползите за пазара на труда от изкуствения интелект? Кои професии са застрашени от изчезване? Появяват ли се нови професии? Темата коментираме със с истемния администратор Светослав Стефанов. Работи в IT сферата от 20 години, ангажиран е със системна администрация и с въвеждане на нови информационни системи и..

публикувано на 27.10.25 в 14:02