Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Крапец: Имаме 3 работни места

5
Ритуалната зала в Крапец
Снимка: Радио ВИДИН
Преди повече от 100 години село Крапец, община Мездра не е съществувало. Тогава на мястото му е имало турски чифлик. Отначало там отиват българи от други места, за да работят, но постепенно построяват колиби и се образува селото. Преди Освобождението не е имало черква, училище и читалище.


В днешни дни, още при влизане в населеното място, се вижда обособен комплекс. Място, на което на едно са събрани църква, паметник, читалище и ритуална зала. Малко по-надолу се намира и сградата на кметството.


Жителите са около 300. Оплакват се от липсата на работа, заради което тези в трудоспособна възраст напускат. Единствените работни места са на кмета, секретарката и кръчмарката, разказаха пред Йорданка Петрова хората от Крапец:


"Лошото е, че в село работа няма, то има три работни места- на кмета, секретарката и кръчмарката. Магазини има, но цените двойно и тройно по-високи. Барчета има, и там хляб продават и хранителни стоки. Дупки по улиците има, тази на моята улица я замазвах няколко пъти, седи вече три години така. Засега кражби няма, ромите си гледат животните, дребни инциденти само."
   


СнимкаКмет на селото от дълги години е Ангел Горанов. Стефка Павлова си поговори с него за проблемите, за хората от малцинството, които са една трета от населението и за животновъдството, благодарение на което те се прехранват. Защото философията на дългогодишния кмет е- дай им работа, за да няма кражби в селото.


"Едно момче от ромите има 60 крави и 40 биволици, храни половината от махалата. Едни пасат кравите, доячи има, важно е работа да има, да не скучаят. Добре е, че сме между два града, та и там хората намират работа. Безработицата е най-големият бич"
- разказа кметът.


Той разказва още за проблема с обществения транспорт, който имат. Ако някой от селото реши да си намери работа в Мездра или Враца, които са съседните им градове, няма сутрин с какво да отидат: 


"Няма автобус до Враца, преди пътят от разклона беше лош и затова нямахме транспорт, сега го оправихме, ама няма кой да пътува, няма достатъчно хора. Комбинират се и с коли си пътуват. Иначе децата ученическият автобус ги вози до Мездра, 30 деца имаме."  


На финала на нашия разказ за Крапец питаме и за името- какво означава и откъде идва, кога е ремонтирана църквата и защо имат ритуална зала. 


Разговора с кмета и хората от селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56