Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Крапец: Имаме 3 работни места

5
Ритуалната зала в Крапец
Снимка: Радио ВИДИН
Преди повече от 100 години село Крапец, община Мездра не е съществувало. Тогава на мястото му е имало турски чифлик. Отначало там отиват българи от други места, за да работят, но постепенно построяват колиби и се образува селото. Преди Освобождението не е имало черква, училище и читалище.


В днешни дни, още при влизане в населеното място, се вижда обособен комплекс. Място, на което на едно са събрани църква, паметник, читалище и ритуална зала. Малко по-надолу се намира и сградата на кметството.


Жителите са около 300. Оплакват се от липсата на работа, заради което тези в трудоспособна възраст напускат. Единствените работни места са на кмета, секретарката и кръчмарката, разказаха пред Йорданка Петрова хората от Крапец:


"Лошото е, че в село работа няма, то има три работни места- на кмета, секретарката и кръчмарката. Магазини има, но цените двойно и тройно по-високи. Барчета има, и там хляб продават и хранителни стоки. Дупки по улиците има, тази на моята улица я замазвах няколко пъти, седи вече три години така. Засега кражби няма, ромите си гледат животните, дребни инциденти само."
   


СнимкаКмет на селото от дълги години е Ангел Горанов. Стефка Павлова си поговори с него за проблемите, за хората от малцинството, които са една трета от населението и за животновъдството, благодарение на което те се прехранват. Защото философията на дългогодишния кмет е- дай им работа, за да няма кражби в селото.


"Едно момче от ромите има 60 крави и 40 биволици, храни половината от махалата. Едни пасат кравите, доячи има, важно е работа да има, да не скучаят. Добре е, че сме между два града, та и там хората намират работа. Безработицата е най-големият бич"
- разказа кметът.


Той разказва още за проблема с обществения транспорт, който имат. Ако някой от селото реши да си намери работа в Мездра или Враца, които са съседните им градове, няма сутрин с какво да отидат: 


"Няма автобус до Враца, преди пътят от разклона беше лош и затова нямахме транспорт, сега го оправихме, ама няма кой да пътува, няма достатъчно хора. Комбинират се и с коли си пътуват. Иначе децата ученическият автобус ги вози до Мездра, 30 деца имаме."  


На финала на нашия разказ за Крапец питаме и за името- какво означава и откъде идва, кога е ремонтирана църквата и защо имат ритуална зала. 


Разговора с кмета и хората от селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00