Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са съвременните будители и на какво ни учат те?!

Снимка: архив
В "Посоките на делника" гледната точка е на хора, за които 1 ноември не е просто поредната дата в календара- писатели, краеведи, журналисти, преводачи от Северозапада.


"Това, което ме държи с отворени очи е надеждата, че все пак по-доброто утре ще се случи. По-доброто, което на практика ние носим в душата си и се готвим за него през целия живот. Смятам, че човек, когато носи в себе си доброто и го раздава, то всъщност по този начин въздига сам себе си. Има ги съвременните будители, слава богу, хората, които не са се отказали да държат перото, а всъщност помагат да решим един парадокс, т.е. феномен по-скоро, а именно това- мислещите да не пишат, а пишещите да не мислят. Най-ценното в българската култура е ясното съзнаване, че духът носи тялото", каза  Мартен Калеев, писател, журналист, учител, председател на Дружеството на писателите от област Монтана, главен редактор на алманах "Огоста".


Марияна Асенова по професия е журналист. Последните 14-15 години основните неща, които прави са свързани със Северозападна България, концентрирани в село Горна Бела Речка в община Вършец, различни инициативи с учители, училища, млади хора от Северозапада. 

"В ролята на будители бих искала да видя българските учители, първо, защото най им приляга тази роля и второ, защото през всичките тези години имам усещането, че някак си оставихме учителите сами в двойните и тройните им битки", заяви Марияна Асенова.


"Мен, лично, ме държат будни книгите на български автори и работата на библиотеки, на познати книжари, които си обичат работата. Нашата култура е уникална и продължава да бъде такава. Хората се връщат към културата и това е събуждането на българския дух в крайна сметка", коментира писателката и преводачката от Монтана Елена Павлова


По думите на Юлий Йорданов, краевед и председател на дружество "Будители" в област Монтана, "съвременните будители, са хората, които милеят за родното и които се стремят да популяризират българското. Всяка епоха има нужда от будители и тя ги ражда. В човешкото общество няма вакуум." 


В дни като този философстването е излишно, а многото думи само могат да изгубят смисъла на казаното…Затова само ще честитим празника- Ден на българските будители, на всички съвременни българи, които виждат смисъл в това да поддържат духа си буден.


Още по темата за съвременните будители чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27