Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зависими ли сме от съвременните средства за комуникация

Снимка: Радио ВИДИН

Живеем в модерно време, в което хората са погълнати от новите технологии. Компютър, телефон, таблет са неразделна част от нашето ежедневие и често се случва вместо да ни служат, ние да им робуваме. Все повече говорим онлайн с приятели, виждаме се на снимки, които лайкваме и коментираме- по Фейсбук, прекарваме все по-малко време в парка. Прави ли ни това социални инвалиди?

Както всичко ново, и новите технологии имат най- голям ефект върху младото поколение. Затова попитахме деца от 2-ри до 11-и клас за какво най- често използват своите телефони и компютри и могат ли да изкарат един ден без тях?

"Телефона- най- често, във Фейсбук разглеждам снимки... Телефона най- много използвам, по половин час на ден. За Фейсбук, да гледаме снимки... Цъкаме игри или пишем с приятели... Комуникацията в социалните мрежи е по- скоро с хора, които са далеч... Компютър използвам- да си играем, да гледам клипчета...", казаха ученици пред Моника Йончева.

СнимкаВ ежедневието си дори и не се замисляме колко често използваме мобилния телефон- за разговори, игри, да прочетем последната информация- за времето, трафика, новините. Интернетът отдавна се е е превърнал в услуга, за която плаща всяко семейство, заедно със сметките за вода и ток. И не можем да си представим какво бихме правили без съвременните средства за комуникация.

Кои от тях ползват видинчани, които познават и други форми на общуване, освен виртуалното? Как запълваха свободното си време преди да излязат на мода компютрите и мобилните телефони.

"Имам джиесем, за разговори... Само телефон имам, за разговори го ползвам, минало ми е времето да си играя игри. Хората преди намираха какво да правят- ходеха за риба, разходки, заведения. А сега няма време. Особено младите по цял ден си играят, така че не знам колко е полезно... Телефон имам, използвам го за разговори с приятели, близки, с колеги. Свободното време беше тогава запълнено с други неща- четене на книги на хартиен носител, не като сега на електронен... Аз съм против игрите. В свободното си време чета книги и гледам филми... Освен джиесем, компютри и таблети. В работата ми се налага, имам близки в чужбина, с които поддържам връзка по този начин. Децата, които са по- малки ги привлича много и ги задържа много компютърът, а това не е много полезно за тях. Трябва да обичат книгите, да спортуват, да излизат на разходки..."

СнимкаСъвременните технологии дават възможност да комуникираме с други хора по цял свят. Да се виждаме и чуваме със свои близки, с които не можем да се срещаме много често. Като във всяко нещо, трябва да има мярка и да се съобразяваме с времето, което отделяме за общуване във виртуалното пространство.

"Това време може да е много приятно прекарано, може да е много ползотворно, ако човек прави нещо за себе си. Чудесно е, когато си комуникираме с хора, но за децата проблемът е, че не се научават да комуникират в реалното пространство. Децата трябва да се научат как да общуват с другите в реалния живот и трябва да изграждат с годините умението да го правят. Когато не може да не го правиш вече, може да кажем, че си преминал на другата страна. Като във всички зависимости, има употреба, злоупотреба и зависимост. Употребата е нещо хубаво и нормално. Злоупотреба е, ако прекаляваме с това, лишаваме се от сън, храна и други забавления, за да правим нещо във виртуалното пространство. А когато вече не може да се откъснем от техниките и вече сме толкова обсебени от тях, че дори и един ден не може да не го правим, значи вече се говори за някакво болестно състояние, на което трябва да се обърне внимание", казва психологът Катя Райчева.

На всички зависимости проблемът е скуката. Когато човек няма други интереси и нищо друго не му доставя удоволствие, той става зависим от нещо.

Любомир Любенов- зам. управител на ЗОРА- ВидинОще през ноември в магазините започнаха намаленията, включително и в търговските обекти за техника. Освен т. нар. "черен петък" много от търговските обекти продължиха с отстъпките и през почивните дни. А до Коледа предстоят още.

Любомир Любенов е заместник управител на магазин "Зора" във Видин. Казва, че преди години телефони и таблети са си купували предимно младите хора. Сега не е така.

"Все повече наблюдаваме хора от различни възрастови групи, които си закупуват такава техника. Нашият регион в Северозападна България е малко по- беден, млади хора напускат и отиват да работят в чужбина. Възрастните хора, тъй като един таблет, един лаптоп е възможност да комуникират, да поддържат една връзка с децата си, си ги купуват. Сега вече смартфонът е нещо задължително в днешно време. Наблюдаваме хора, които идват и с много малки деца, около 4-5- годишна възраст, дори и те желаят да закупят на децата си телефон или таблет. В момента се продават и т. нар "смарт часовници", които сигнализират на телефона на родителя по всяко време къде е неговото дете", обясни Любомир Любенов.

Смартфоните и лаптопите са едни от предпочитаните подаръци за празниците. Всеки месец излизат нови модели, цените са плаващи и хората изчакват празничните намаления, за да ги купят като подарък за Коледа.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49