"Това е част от историята и такъв ли трябва да е дневният ред на отиващото си Народно събрание", са само част от коментарите.
По думите на народния представител Вили Лилков, един от вносителите на законопроекта, "българското общество все още не е прочело правилно и докрай тази книга, бих казал, която може да бъде написана за комунистическия режим в България. За съжаление, в българското училище и в българските учебници по история все още този режим не е обяснен и не е показан в истинския му вид. Най-важното е да се говори спокойно по тази тема, с аргументи, без желание за оклеветяване и опозоряване. Когато прочетем вярно нашата история, това е гаранция, че ще живеем по-спокойно и в мир, и разбирателство."
В Брегово, на централния площад има символи на комунизма. Кметът на общината Милчо Лалов е категоричен, че "на второ четене този текст от закона трябва да бъде премахнат. Общинският съвет в Брегово никога няма да вземе решение за подмяна на тези символи."
Периодът от 9 септември 1944 г. до 10 ноември ще се изучава в учебниците, реши още парламентът. Интересно, как бъдещите ученици ще се запознават със символите на комунизма. Според Захари Захариев, преподавател по история, "българската нация е разделена вече в продължение на 7-8 десетилетия. Това са 4 или 5 поколения, това нанася невероятни щети върху психологията на един цял народ. Трябва по някакъв начин да спрем порочния кръг. И няма да го спрем, обаче, с такива закони, които в момента отново вадят на преден план нещо, което би трябвало по някакъв начин не да бъде забравено, но поне да не бъде умиротворено и поне 2-3 поколения да избягат от тази позиция на разделеност на народа ни. След 50 или 100 години ще трябва да изучаваме какво точно се е случило, но едва когато можем да му дадем обективна оценка. А не в момента някакви субективни близки страсти да определят какво трябва да се прави. Някаква група се опитва да направи някакво допълнение към Закона и да премине през едно Народно събрание, което вече даже е изчерпало лимита си на доверие и трябва да си отиде."
С предлаганите промени в Закона задължението за премахване на комунистическите символи се възлага на всички държавни органи, техните филиали в страната, както и на местната власт. За нарушение на изискванията физически лица могат да бъдат глобявани с 200 лв., а юридическите лица - с 2000 лв. Санкциите ще се налагат от съответните областни управи. Ако областните управители не си свършат съвестно работата, премиерът ще може да издава наказателни постановления срещу тях. Всички отговорни по този Закон институции имат възможност в срок от 1 месец от влизането му в сила да предприемат всички действия за премахването на символите.
Чакаме окончателното решение на народните избраници!
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..