Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаем ли си правата като длъжници и кредитори

Снимка: Радио ВИДИН

Познават ли гражданите своите права, когато изпаднат в ситуация да връщат заем? Ако натрупат неплатени сметки за ток и вода, дали ще им бъдат опростени? А, към кого да се обърнат, ако не получават законово определената издръжка? Може ли да загубим ипотекирано жилище?

Когато дължим пари и кредиторът има съответните документи, трябва да се издължим. Дали в определения срок, дали след като на вратата ни почука съдия изпълнител и ни покани доброволно да си платим задълженията. Кога се стига до събиране на дълга от частен съдебен изпълнител?

"До съдебен изпълнител е принуден да се обърне кредитор, който не е получил доброволно изпълнение на задълженията си. Той се снабдява най- често, в 90% от случаите, от съд, с изпълнителен титул, най- често това е изпълнителен лист, който удостоверява, че съд се е разпоредил принудително да бъдат изпълнени задължения, било то парични или други, които не са получили доброволно удовлетворяване", обясни Стефан Нинов- частен съдебен изпълнител от Видин.

Кредиторът се снабдява с необходимите документи от съда, чрез своите адвокати и се явява в кантората на съдебния изпълнител с молба за образуване на дело и прилага необходимите документи.

Снимка"На база на тези документи се образува изпълнително дело и се търси длъжникът да му се връчат книжата. Най- често това е покана за доброволно изпълнение."

Има и случаи, в които кредитор може да се снабди с изпълнителен лист, без длъжникът да узнае, че претенцията към него е минала през съд. На длъжника се връчва и бланка за възражение.

"Законът постановява, че поканата за доброволно изпълнение до длъжника тръгва едновременно с изпращането на запорното съобщение до трето задължено лице- било то трудово възнаграждение, банкова сметка, било то друго негово вземане спрямо трето лице. Така казва законът, изпращат се едновременно. Цели се длъжникът да разбере едновременно с третото лице. Защото, ако първо се уведоми длъжникът, след това му се наложи запор на банковата сметка, той ще отиде и ще си изтегли парите. Законодателят така е решил", допълни частният съдебен изпълнител.

Снимка"Гражданско- процесуалният кодекс (ГПК-бел.ред.) позволява да бъде проведено т. нар. заповедно производство по член 410 и 417 от ГПК, където съответният кредитор да си извади изпълнителен лист. По тези два текста от Гражданско- процесуалния кодекс не се води класическото дело, както си го представят гражданите с искова молба, призовки, свидетели и събиране на доказателства, евентуално, ползването на правна помощ от адвокат. Тези производства започват по този начин, но дават възможност, когато бъдат уведомени от съдия изпълнител, че срещу тях има вече образувано изпълнително дело, да направят съответното възражение. Изпраща им се по закон една бланка, в която могат да изразят своите възражения", коментира адвокат Пламен Стефанов.

След това съответният кредитор трябва да си заведе гражданско дело и вече то ще се води по познатите правила- с ищец, ответник, събиране на доказателства и т. н. Трябва обаче да се прецени, че когато се води такова дело, ще се увеличат разноските.

"Ако се дължат малки суми, тези суми по някакъв начин са безспорни, може би е по- удачно те да бъдат изплащани, отколкото хората да се товарят с допълнителни такси и разноски", допълни Пламен Стефанов.

Адвокатът казва, че разлика от гледна точка на правомощията на частния и държавния съдебен изпълнител няма.

Ако на вратата ни почука съдебен изпълнител, трябва да се приемат съответните уведомления и да се направи справка и сметка какво се дължи, от кого и кога, както и да се потърси юридическа помощ.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00