Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знаем ли си правата като длъжници и кредитори

Снимка: Радио ВИДИН

Познават ли гражданите своите права, когато изпаднат в ситуация да връщат заем? Ако натрупат неплатени сметки за ток и вода, дали ще им бъдат опростени? А, към кого да се обърнат, ако не получават законово определената издръжка? Може ли да загубим ипотекирано жилище?

Когато дължим пари и кредиторът има съответните документи, трябва да се издължим. Дали в определения срок, дали след като на вратата ни почука съдия изпълнител и ни покани доброволно да си платим задълженията. Кога се стига до събиране на дълга от частен съдебен изпълнител?

"До съдебен изпълнител е принуден да се обърне кредитор, който не е получил доброволно изпълнение на задълженията си. Той се снабдява най- често, в 90% от случаите, от съд, с изпълнителен титул, най- често това е изпълнителен лист, който удостоверява, че съд се е разпоредил принудително да бъдат изпълнени задължения, било то парични или други, които не са получили доброволно удовлетворяване", обясни Стефан Нинов- частен съдебен изпълнител от Видин.

Кредиторът се снабдява с необходимите документи от съда, чрез своите адвокати и се явява в кантората на съдебния изпълнител с молба за образуване на дело и прилага необходимите документи.

Снимка"На база на тези документи се образува изпълнително дело и се търси длъжникът да му се връчат книжата. Най- често това е покана за доброволно изпълнение."

Има и случаи, в които кредитор може да се снабди с изпълнителен лист, без длъжникът да узнае, че претенцията към него е минала през съд. На длъжника се връчва и бланка за възражение.

"Законът постановява, че поканата за доброволно изпълнение до длъжника тръгва едновременно с изпращането на запорното съобщение до трето задължено лице- било то трудово възнаграждение, банкова сметка, било то друго негово вземане спрямо трето лице. Така казва законът, изпращат се едновременно. Цели се длъжникът да разбере едновременно с третото лице. Защото, ако първо се уведоми длъжникът, след това му се наложи запор на банковата сметка, той ще отиде и ще си изтегли парите. Законодателят така е решил", допълни частният съдебен изпълнител.

Снимка"Гражданско- процесуалният кодекс (ГПК-бел.ред.) позволява да бъде проведено т. нар. заповедно производство по член 410 и 417 от ГПК, където съответният кредитор да си извади изпълнителен лист. По тези два текста от Гражданско- процесуалния кодекс не се води класическото дело, както си го представят гражданите с искова молба, призовки, свидетели и събиране на доказателства, евентуално, ползването на правна помощ от адвокат. Тези производства започват по този начин, но дават възможност, когато бъдат уведомени от съдия изпълнител, че срещу тях има вече образувано изпълнително дело, да направят съответното възражение. Изпраща им се по закон една бланка, в която могат да изразят своите възражения", коментира адвокат Пламен Стефанов.

След това съответният кредитор трябва да си заведе гражданско дело и вече то ще се води по познатите правила- с ищец, ответник, събиране на доказателства и т. н. Трябва обаче да се прецени, че когато се води такова дело, ще се увеличат разноските.

"Ако се дължат малки суми, тези суми по някакъв начин са безспорни, може би е по- удачно те да бъдат изплащани, отколкото хората да се товарят с допълнителни такси и разноски", допълни Пламен Стефанов.

Адвокатът казва, че разлика от гледна точка на правомощията на частния и държавния съдебен изпълнител няма.

Ако на вратата ни почука съдебен изпълнител, трябва да се приемат съответните уведомления и да се направи справка и сметка какво се дължи, от кого и кога, както и да се потърси юридическа помощ.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49