Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Янко Веков: "Тенденцията е да вървим към доброволно пенсионно осигуряване"

Снимка: Радио ВИДИН

С реформата в системата на пенсионното осигуряване от 2000 година са въведени три стълба на осигуряване за пенсия. Първият стълб е на държавното обществено осигуряване, който се управлява от Националния осигурителен институт /НОИ/. Осигуряването има задължителен характер и обхваща цялото работещо население в страната. Вторият стълб е на допълнителното задължително пенсионно осигуряване /ДЗПО/. Средствата на всяко осигурено лице се натрупват по негова индивидуална партида, на базата на която се изчислява пенсията му. ДЗПО се осъществява от частни пенсионноосигурителни дружества чрез управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове. В универсалния пенсионен фонд са осигурени всички работещи, родени след 31 декември 1959 година, а в професионалния- всички работници, полагащи труд от първа или втора категория. Осигуряването и в двата фонда е задължително. Третият стълб е на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване. И тук средствата на всяко лице се натрупват по индивидуална партида, но участието в тези фондове е доброволно.

Пенсионноосигурителните дружества са лицензирани от Комисията за финансов надзор /КФН/. Минималният капитал на такова дружество е 5 милиона лева и трябва да е внесен изцяло в пари. Кодексът за социално осигуряване поставя високи изисквания към акционерите и лицата, които ги управляват. Всяко пенсионноосигурително дружество може да управлява универсален, професионален и доброволен пенсионен фонд след получаване на отделно разрешение. Дружеството може да управлява само по един фонд от съответния вид и не може да осъществява друга дейност, освен допълнително пенсионно осигуряване.

"Участието във фонд за допълнително пенсионно осигуряване започва след сключване на осигурителен договор между осигуреното лице и пенсионноосигурително дружество. В случай, че лицето не избере фонд за ДЗПО в 3-месечен срок от възникване на задължението за осигуряване, то бива служебно разпределено в такъв фонд. Работодателят внася вноските за ЗДПО в Националната агенция на приходите /НАП/, която ги разпределя между НОИ и пенсионния фонд, в който лицето е осигурено. Вноските за професионалните пенсионни фондове са изцяло за сметка на работодателите, докато вноските за универсалните пенсионни фондове се разпределят между работника и неговия работодател", каза Янко Веков, икономист и финансист от Видин.

СнимкаПенсионните фондове в България са 9. Всяко лице може да провери на сайта на НОИ, раздел ДЗПО, дали работодателят му плаща осигуровки за втора пенсия. Това става с персонален идентификационен код /ПИК/ и въвеждане на ЕГН.

Запознати ли са видинчани с допълнителното задължително пенсионно осигуряване?

"Зная кой е пенсионният фонд. Това беше преди дълги години. Проверявам си периодично и там си стоя... Нямам представа, важното е, че се плаща... Не се осигурявам, в момента съм безработна... Случайно сме го избрали. Имам информация, че може да се преместим в друг и от време навреме получаваме писма с какво разполагаме... Не знам, счетоводителят се занимава... Нямам идея, въобще не се интересувам... Да, знам кой е фондът, не знам защо точно него съм избрала... Аз работя, но не се осигурявам... Не знам кой е пенсионният фонд... Да, знам. Аз лично си подадох документите там, преместих се, бях в друг, защото видях, че са паднали процентите. Този предишният, в който бях, ми прозвуча мутренски... ", казаха видинчани.

Всеки трябва да следи какви са условията, които предлагат пенсионните фондове, може да се консултира и в интернет, на страницата на КФН, съветва финансистът. Всяка година до 31 май пенсионните дружества трябва да са изпратили справка на осигурените при тях лица за състоянието на индивидуалните партиди.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23