Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданското общество в Румъния и... България

"Когато гражданското общество в България осъзнае своята сила, тогава никой не може да ни манипулира"

2
Снимка: БГНЕС

Стотици хиляди участват в нестихващите протести в Румъния. Те първоначално бяха провокирани от решението на новото правителство да приеме спешен указ, който би позволил на служители на изборни длъжности и заподозрени в злоупотреби бизнесмени, да избегнат частично преследвания и санкции. Въпреки че спорното решение бе отменено, протестиращите, които излизат всеки ден от 22 януари насам, вече настояват за оставката на правителството. Това е най-масовият протест в северната ни съседка след падането на комунистическия режим през 1989 г.

Видинчанинът Георги Георгиев, председател на гражданско движение БОЕЦ, се включи лично в протестните действия в съседна Румъния:

"Бяхме в Крайова и подкрепихме нашите съседи, нашите приятели в Румъния, водени от убеждението, че тази битка няма граници- това е битката за справедливост, битката срещу корупцията. Разликата между България и Румъния е в това, че там хората в момента отстояват нещо, което вече са постигнали, а ние тепърва трябва да постигаме и чак след това да го отстояваме. СнимкаРумънците ни прегръщаха и ни благодаряха, въпреки че ние трябваше да им благодарим за енергията и за примера, който ни дават- едно осъзнаване на силата на гражданското общество. Другата разлика е, че там прокуратурата има доверието на народа, а при нас прокуратурата е олицетворението на чадъра върху мафията. При нас проблемът е загубата на инстинкта на гражданското общество, румънците са осъзнали, че те са суверенът, че те чертаят своят път и няма да позволят отклонение от този път. Искрено се надявам, че и българите, виждайки примера в Румъния, ще осъзнаят своята сила и ще се изправят в отстояване на своите права и ценности и това е пътят. Нашите политици живеят в някаква своя си реалност и този разрив между обществото, неговите проблеми и нашите политици все повече се задълбочава и това рано или късно ще доведе до такъв взрив."

"По мое наблюдение гражданското общество в България не може да се каже, че е заспало, а по-скоро е отчаяно от това, че вече 30 години състоянието на обикновения човек не става по-добро. Повечето хора имат ясна позиция какво трябва да се промени, но може би не как може да се промени. Много ме радва това, което се случва в Румъния, защото е хубаво да има такъв пример от наша съседка, който да ни подтикне и нас... Нашият народ е изгубил инстинкт за самосъхранение и това показва, че в нашата страна не може да се случи като в Румъния, освен ако не започнат да ни бесят масово по улиците, за да може някой да се възбунтува. Може да стане и ако ни поведе някой от властта, някой, който има сърце- някой като Левски... Няма да се случи скоро при нас- няма желание...", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Потърсихме мнението и на Искрен Дилов от Враца, когото определят като родолюбив българин, непоколебим в желанието си за по-добър живот в България, чест участник в протестни действия:

Снимка"Това трябва да се случи и у нас. Нямаме избор, ако искаме нещата да се променят. Въпросът е, че много ни се обяснява отвсякъде как нищо не зависи от нас, как това или онова е правилно. Първо хората трябва да се научат да мислят и да преценяват, за да не могат да бъдат манипулирани. Хората усещат, че нещо трябва да се промени, но понеже не знаят какво, а и им е по-лесно да вярват в това, което някой им казва, взимат посока, която им е най-симпатична или най им харесва и общо взето накрая всеки дърпа на различна страна, като "орел, рак и щука", а ползата от цялата работа е никаква. Ако ние сами не намерим кой да свърши работата и да се включим във вършенето на работата, няма кой друг да го направи вместо нас."


"Когато гражданското общество в България осъзнае своята сила и си поставим ясни цели, тогава никой не може да ни манипулира", добави Георги Георгиев.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14