Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Петров: "От три години в Иново няма кражби"

10
Снимка: Пламен Генчев

В днешната ни петъчна разходка се отправяме към най-близкото до града село от община Видин. Иново е само на три километра от града и това е една от причините в селото да са се заселят и доста от заможните видинчани, които намират тук спокойствие и по-близка връзка с природата.

Селото съществува на това място още от Средновековието. В османските регистри то се среща под името Хиново. Името му се асоциира с "лековит извор". До преди години селото бе известно и като Смърдан (или Смардан).

През Руско-турската война край него румънски войски водят решително сражение с турците на 24 януари 1878 г., като понасят скъпи загуби. Ето защо, в селото е издигнат паметник на загиналите румънци. Друга история от миналото на селото разказва, как по време на Сръбско-българската война от 1885 година, тук се водят тежки боеве, но сърби не са допуснати да преминат защитната линия.

Историята пази спомена за героичното минало на Иново, но не по-малко героични са и битките, които трябва да водят днес местните хора, за да оцелеят. Основните си проблеми те виждат в липсата на работа, липсата на млади хора, които да поддържат Снимкатонуса на селото и липсата на средства за поддържане на селската инфраструктура:

"Бил съм и учител, и кмет в "мутренските години", но такава безизходица като днешната, дори тогава нямаше... За младите тук няма никаква работа. Има две кооперации, които са взели цялата земя на селото- 20 000 декара, а не откриват никакви работни места. И в двете работят само по 5 души- държавата дава субсидии, ами направи поне 20 човека там да работят ! Мутренското време изобщо не е свършило, то си е Снимкасъщото... Строител съм, но мога да упражнявам професията си само през лятото- сега няма никаква работа. А би било хубаво в селото да има някакво предприятие или поне някакъв шивашки цех... Тук идват доста хора с пари от града и строят къщи, но това с нищо не допринася за развитието му. Те са си сякаш извънземни- дошли са си с парите, заграждат се и край. Нито излизат навън, нито пазаруват от нашите магазини... Училище нямаме, детска градина нямаме, затова всичко пропада, умира... Работа няма за младите, но дори и да се намери, те вече не търсят. Седят там в пенсионерския клуб с мен и си пият кафето... Иново има нужда от хора, които да работят по 8 часа на ден, а не по 4! Тези, които са назначени към кметството трябва да бъдат накарани да си отработват часовете, а не да играят карти в клуба, защото селото се е задръстило от боклуци. Няма държава, в която да получаваш пари без труд..."

Снимка"Ако кажа, че няма проблеми- ще излъжа", съгласява се и кметът на селото, Павел Петров. Той е на този пост за втори мандат. Роден е в селото, тук е преминал животът му, познава и основните му проблеми, както и как да ги реши, стига да има пари:

"Като всяко село и ние имаме проблеми. Хората най-често се оплакват от сметоизвозването и липсата на работа. Най-големият ни проблем обаче е, че трета поредна година нямаме програми за заетост към кметството. Назначили са ни от Социално подпомагане група социално-слаби от селото, които отработват 14 дни, но на тях изобщо не можем да разчитаме. Не казвам, че не работят, но пък и не разчитам на свършеното от тях... В селото имаме и доста придобивки. Освен лекарски кабинет имаме и стоматологичен. Пенсионерският ни клуб е един от най-добрите в региона. И хората са доволни. И най-важното- на Трифон Зарезан направихме три години без нито една кражба... Искам да благодаря на органите на МВР, за помощта, както и на охранителната фирма в селото. Благодарение на тях, хората тук живеят спокойно и дори сбивания няма. Върнахме се към старото време, да си оставяме портите отключени. И основната причина за това е, че нямаме роми, както и че всички в селото се пазят взаимно. В Иново имаме 600 къщи и само двадесетина не са обитаеми. Тук хората разсъждават така: "Щом при комшията няма проблем, значи няма да има и при мен"...А и в селото навсякъде е осветено. В Община Видин често се шегуват, казвайки ми, че Иново свети като Лас Вегас. Така че, ние в Иново живеем като в онази песен- "нормално, разумно и просто..."  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42