Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизборните обещания на партиите- реално изпълними цели или популизъм?!


В "Посоките на делника" гледната точка е на социолози, местни общественици и хора от видинското село Иново.

Всички вече официално се втурнаха към предсрочните избори. Има и проучвания на общественото мнение, дело на различни социологически агенции, чиято цел е да ни ориентират в нагласите на българина към партиите и властта.


По думите на Евелина Славкова, от изследователски център "Тренд", "има сближаване, паритет между двете големи политически сили ГЕРБ и БСП- разликата е 1 % в полза на ГЕРБ. Битката наистина е оспорвана, тези избори наистина могат да поднесат някакви изненади. Затова и политиците са съсредоточени и се чува това говорене за политическите платформи и обещанията. По време на предизборната кампания ще наблюдаваме и лидерска битка, и битка на идеи. Изборите ще бъдат интересни! Убедена съм, че във всяко едно от предизборните обещания на партиите има неща, които са реални, но има и такива, които са опит да привлекат повече електорат, който да гласува за тях."

Социолозите прогнозирате, но гражданите решават.

Според Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, "доста е комично това наддаване. Политиците се държат малко като в казино. Хората обаче не гласуват според това колко са му щедри обещанията, а според това на кого смятат най-много, че е възможно да повярват, в случая да изпълни поне част от тези обещания. Да не забравяме, че на миналия референдум народът показа жълт картон на политическата система и този жълт картон все още спи на терена, все още го има и все още е валиден. Така че, ако не са си разчели правилно знаците на хората, то политиците са тези, които ще страдат. Смятам, че е въпрос на политическа култура да започнат да показват, че обещанията не са просто красиви думи преди избори, а са нещо, което трябва да се изпълни, ако е казано."

"Мисля си, че не е важно какво се обещава, важно е кой го обещава, защото обещаването в момента е много деликатен въпрос. Ако не си управлявал, може да обещаваш каквото си искаш. А ако си управлявал, трябва да кажеш какво си изпълнил, което си обещал. По-страшното е, какво би се случило, ако наистина някои от обещанията се изпълнят. Представяте ли си какви обещания има! Няма как заплатата да стане 1500 лева. То ако е можело, да е станало. Хората сега гледат някакви нови лица, но после като се наредят на банките, ще видят същите лица, които са гледали", каза врачанският общественик Огнян Пищиков.

Вярват ли на обещанията на политиците хората от видинското село Иново? Мненията им и още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00