Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизборните обещания на партиите- реално изпълними цели или популизъм?!


В "Посоките на делника" гледната точка е на социолози, местни общественици и хора от видинското село Иново.

Всички вече официално се втурнаха към предсрочните избори. Има и проучвания на общественото мнение, дело на различни социологически агенции, чиято цел е да ни ориентират в нагласите на българина към партиите и властта.


По думите на Евелина Славкова, от изследователски център "Тренд", "има сближаване, паритет между двете големи политически сили ГЕРБ и БСП- разликата е 1 % в полза на ГЕРБ. Битката наистина е оспорвана, тези избори наистина могат да поднесат някакви изненади. Затова и политиците са съсредоточени и се чува това говорене за политическите платформи и обещанията. По време на предизборната кампания ще наблюдаваме и лидерска битка, и битка на идеи. Изборите ще бъдат интересни! Убедена съм, че във всяко едно от предизборните обещания на партиите има неща, които са реални, но има и такива, които са опит да привлекат повече електорат, който да гласува за тях."

Социолозите прогнозирате, но гражданите решават.

Според Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, "доста е комично това наддаване. Политиците се държат малко като в казино. Хората обаче не гласуват според това колко са му щедри обещанията, а според това на кого смятат най-много, че е възможно да повярват, в случая да изпълни поне част от тези обещания. Да не забравяме, че на миналия референдум народът показа жълт картон на политическата система и този жълт картон все още спи на терена, все още го има и все още е валиден. Така че, ако не са си разчели правилно знаците на хората, то политиците са тези, които ще страдат. Смятам, че е въпрос на политическа култура да започнат да показват, че обещанията не са просто красиви думи преди избори, а са нещо, което трябва да се изпълни, ако е казано."

"Мисля си, че не е важно какво се обещава, важно е кой го обещава, защото обещаването в момента е много деликатен въпрос. Ако не си управлявал, може да обещаваш каквото си искаш. А ако си управлявал, трябва да кажеш какво си изпълнил, което си обещал. По-страшното е, какво би се случило, ако наистина някои от обещанията се изпълнят. Представяте ли си какви обещания има! Няма как заплатата да стане 1500 лева. То ако е можело, да е станало. Хората сега гледат някакви нови лица, но после като се наредят на банките, ще видят същите лица, които са гледали", каза врачанският общественик Огнян Пищиков.

Вярват ли на обещанията на политиците хората от видинското село Иново? Мненията им и още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05