Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой празнува на 8 март?

7
Снимка: Красимир Каменов
8 март празник ли е или не? Това празник на майката ли е или празник на трудовата жена? Да, самият ден е оспорван, считан за комунистическа отживелица, част от омразно минало за някои, малко лицемерен, дори смешен за други заради клишето, в което се е превърнал. Но, въпреки това, се празнува. Във видинското село Градец например традиционно го отбелязват с редица инициативи. Специална изложба са организирали от местния пенсионерски клуб "Здравец". Изложени са плетива, декупаж и гоблени, направени от жените в клуба.

"Златни ръце имат нашите жени, как няма да празнуват", казва Гина Фишкова, която е заместник председател на клуба на хората от третата възраст и добавя:

"Ние го приемаме като празник. Такава изложба от години не е правена. Въпреки, че са заети с животните и градините, нашите жени намират време и за ръкоделия... За празника ще им цветя и настроение, но освен цветя мъжете от клуба ще ни подарят и по един танц..."


"Осигурили сме диджей. Духова музика на площада. В празника се включваме и ние, мъжете от клуба... Според мен празникът е хубав и жените го заслужават..."- каза председателят на клуба Руско Великин.

Хората от третата възраст се радват на всеки празник и не ги интересува, кой как ги определя.  

"8 март е ден на майката. Аз имам две деца и винаги получавам подаръци. Няма значение колко струват. Заповядай, мамо. Целувка и това е празникът за мен..." - казва Вена Москова, една от най-дейните жени в клуба.

Пролет Цолова, секретар на Читалище "Просвета" в селото също коментира за Радио ВИДИН празника:

"За нас си остава празник и не го смятаме за отживелица. Затова ние от читалището, съвместно с пенсионерския клуб, го организираме... През годините са му слагали всякакви епитети, но хората го уважават. Това са обикновени трудови хора... Едно време, когато работеха Химическите заводи, го празнуваха като ден на работничката, на ударничката и какво ли не. Но тогава работеха много жени по предприятията... Празникът все пак идва от стачката на шивачките в САЩ. После се определя, като комунистически или социалистически... Много държави го празнуват и той при нас си  е останал като традиция..."

Кметът на село Градец Илия Томов раздава всяка година на този ден карамфили на всички жени в селото. Не подминава дори и продавачките в магазините.

"Букети ще получат и учителките в детската градина. Цветя ще има и за момиченцата там, за да усетят и те празника", обяви кметът на селото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00